- Hasło „Śmierć wrogom Ojczyzny” to było przywrócenie moralnego fundamentu państwa czy w ogóle życia społecznego. Kiedy znaleźli się w powojennych latach tacy, którzy za zdradę pakowali wrogowi kulę w łeb, to niektórym otwierały się jakieś klapki – mówi Andrzej Kołakowski, artysta, który wraz z grupą kibiców Śląska Wrocław nagrał piosenkę „Śmierć wrogom Ojczyzny”. Dziś o 21.30. będzie on gościem Piotra Lisiewicza w programie „Wywiad z chuliganem” w Telewizji Republika.
Piosenki Andrzeja Kołakowskiego takie jak „Epitafium dla majora Ognia” czy „Przysięga” cieszą się ogromną popularnością na YouTube. Bywają śpiewane przez harcerzy czy polskich żołnierzy służących w Afganistanie. - Kiedy pisałem „Epitafium dla majora Ognia”, major nie miał jeszcze pomnika z kamienia, więc chciałem mu postawić pomnik ze słów. Dziś dzięki Bogu jest już też pomnik z kamienia – mówi Andrzej Kołakowski.
Jeden z ostatnich jego utworów „Śmierć wrogom Ojczyzny” nagrany został wspólnie z grupą kibiców Śląska Wrocław. Pokazany został w nim kontekst historyczny, w jakim hasło to znalazło się na polskich mundurach. - Stanisław Sojczyński „Warszyc” napisał w jednym ze swoich rozkazów, że jeśli Polska w czasie wojny poświęciła kilka milionów najlepszych swoich synów, to zlikwidowanie kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy zdrajców nie jest wielką ceną – mówi Andrzej Kołakowski.
Zwraca on uwagę na to, że okupacje niemiecka i sowiecka wyglądały w Polsce inaczej. Niewielka część Polaków z różnych powodów zgodziła się kolaborację z sowieckim okupantem. - Co jest wrogiem ojczyzny? Jest nim kłamstwo, fałsz, udawanie Polski. Ci żołnierze, którzy poszli walczyć, wiedzieli że ta, tak zwana „Polska”, którą wówczas im proponowano, nie jest prawdziwa. Bo Polska ma swoją tradycję, związaną z tradycją katolicką i wolnościową – stwierdza Kołakowski.
Jak mówi, w dzisiejszych czasach bardziej niż o czarnym i białym woli się mówić o odcieniach szarości. Ale tamta sytuacja była jednoznaczna: - Albo mamy na celu swojego działania ojczyznę, albo oddajemy ją wrogom. To są dwa wyjścia. Mamy wrogów witać chlebem i solą? Byli tacy, co tak ich witali. Skutków tego doświadczaliśmy przez kilkadziesiąt lat.
Do najpiękniejszych piosenek Kołakowskiego należy jeszcze jedno epitafium – piosenka „Umarł Karel Kryl” o słynnym czeskim opozycjoniście i bardzie, który nie mógł pogodzić się z tym, jak przebiegała transformacja komunizmu. Kończą ją słowa: „A szpicel jak dawniej w knajpianych tkwił drzwiach i rozdział kolejny otwierał”.
Andrzej Kołakowski, opozycjonista z czasów PRL, razem ze swoją żoną Anną, która jako 17-latka była najmłodszym więźniem stanu wojennego, są organizatorami inicjatywy „Świadomi Patrioci”, w ramach której jeżdżą po Polsce z wykładami i koncertami, skierowanymi do młodych patriotów. Inicjatywa ma na celu przekształcenie mody na najnowszą historię wśród młodzieży w patriotyzm świadomy własnych korzeni i wartości.
Skontaktować się można z nimi poprzez stronę swiadomipatrioci.pl
Program „Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu wysłuchać go można w soboty o 15.00, a w Telewizji Republika premierę ma w niedzielę o 21.30.