Trzy razy więcej przypadków zachorowań, niż w analogicznym okresie w 2017 roku. Mamy powody do obaw?
Od 1 stycznia do 15 listopada br. odnotowano w Polsce 193 przypadki odry – czytamy w najnowszym meldunku dotyczącym zachorowań na wybrane choroby zakaźne w Polsce. W samej Warszawie odnotowano już kilkadziesiąt przypadków zakażenia odrą.
W 2017 roku, w badanym analogicznym okresie, doszło do 60 zzachorowań.
Zachorowania na odrę w Polsce są związane przede wszystkim z zawlekaniem choroby z zagranicy lub zakażeniem osób, które nie są zaszczepione przeciwko odrze przez osoby nie będące narodowości polskiej – podaje Główny Inspektor Sanitarny.
Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie przypadków odry na świecie i w kraju (aktualizacja z dnia 19.11.2018r.) - Na terenie Polski, w okresie od 1 stycznia do 15 listopada 2018 r. odnotowano 193 przypadki zachorowań na odrę. #odra #szczepieniahttps://t.co/wYmwGJh2q5
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) 19 listopada 2018
Odra to ostra, wirusowa choroba zakaźna, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia wśród nieuodpornionych osób w każdym wieku i może powodować epidemie. Nie należy jej lekceważyć ponieważ powikłania z nią związane mogą być bardzo groźne. Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy występują po 10-12 dniach od zakażenia. Na 2-4 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki występuje gorączka, złe samopoczucie, zapalenie spojówek, katar, kaszel. Wraz z rozwojem choroby temperatura wzrasta do 39-41°C. W jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią (plamki Koplika), a następnie czerwona wysypka stopniowo zlewa się w plamy i obejmuje całą głowę i ciało. Około 30% zachorowań przebiega z powikłaniami szczególnie wśród dzieci do 5 roku życia i dorosłych w wieku powyżej 20 lat. Najczęstsze powikłania to zapalenie ucha środkowego, które prowadzi do utraty słuchu, biegunka, zapalenie płuc, ostre zapalenie mózgu prowadzące do obrzęku mózgu, zaburzenia wzroku prowadzące do ślepoty, rzadkie ciężkie uszkodzenia mózgu znane jako podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE), którego objawy pojawiają się kilka lat po chorobie. Odra jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci do 5 lat oraz osób z zaburzeniami układu odporności. Co czwarta chora osoba wymaga hospitalizacji. Jedna na 1000 chorych umiera w przebiegu choroby.