Tomasz Strzyżewski, niezależny publicysta, który w 1977 roku na emigracji opublikował "Czarną Księgę Cenzury PRL", w której ujawnił mechanizmy funkcjonowania cenzury w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Dopiero teraz książka Strzyżewskiego ukazuje się w Polsce. Spotkanie z autorem zorganizowało w Krakowie stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej.
Strzyżewski od sierpnia 1975 roku do początku marca 1977 roku pracował w krakowskiej delegaturze Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.
Podczas spotkania mówił m.in. o swojej reakcji na Książkę Zapisów i Zaleceń tego urzędu.
– Nagle przeczytałem ogromną liczbę informacji na temat wydarzeń krajowych i zagranicznych, o których nie miałem pojęcia – podobnie jak odbiorcy przekazu medialnego PRL-owskich mediów – mówił.
Odnalazł w niej wiele informacji, których publikacja była zabroniona. Zakaz dotyczył sprawców zbrodni katyńskiej, podczas gdy jedną z ofiar Katynia był kapitan Wincenty Strzyżewski, dziadek Tomasza.
To właśnie wtedy wnuk postanowił zdemaskować system.
Przez cały okres swojej pracy skrupulatnie robił notatki, a kiedy tylko dostał paszport udał się wraz z nimi na emigrację do Szwecji. Po niełatwej drodze "Czarną Księgę Cenzury PRL w dokumentach" opublikowało londyńskie wydawnictwo Aneks w 1977 r. W Polsce było to możliwe blisko 40 lat później.