Czy wiesz, że z Gruzinami łączy nas nie tylko historyczna inicjatywa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego? Fundacja Pamięci Narodów zamieściła w mediach społecznościowych spot z podziękowaniami dla Gruzinów.
W klipie zatytułowanym #ThankYouGeorgia przybliżono sylwetki gruzińskich oficerów, którzy we wrześniu 1939 r. wsparli Polaków starających się odeprzeć niemiecką i sowiecką agresję.
- W lutym 1921 roku nad Tbilisi załopotały flagi z sierpem i młotem. Część gruzińskiej elity politycznej, wojskowej, dyplomatycznej i społecznej, z obawy o swoje życie, została zmuszona do emigracji. Kilkusetosobowa grupa dotarła do Polski. Jeszcze w tym samym miesiącu około stu oficerów gruzińskich podpisało kontrakty z Wojskiem Polskim, a kilku z nich przyjęło polskie obywatelstwo – czytamy w opisie spotu, który powstał „dzięki wsparciu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, PKP S.A. i Red is Bad”
– We wrześniu 1939 roku po agresji na nasz kraj, Gruzini wykazali się lojalnością wobec Polski, zarówno podczas kampanii obronnej we wrześniu, jak i później, podczas okupacji. Płacili za to najwyższą cenę – informują twórcy klipu. Jak czytamy dalej, gruzińscy oficerowie kontraktowi Wojska Polskiego, a także cywile wspierało Polskę podczas wojny oraz zasilało szeregi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
W 1944 r. Gruzini wspierali nas w Powstaniu Warszawskim, po wojnie natomiast, tak jak i Polacy, stali się ofiarami represji komunistycznych.
– W 2007 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydenci Polski i Gruzji odsłonili pomnik ku czci gruzińskich oficerów kontraktowych, którzy oddali życie za nasz kraj. Warto przypomnieć, że to jedyny na świecie pomnik poświęcony pamięci żołnierzy gruzińskich poza granicami Gruzji – podkreśla Fundacja Pamięci Narodów.
– Dziś chcemy przypomnieć oraz podziękować za ich bohaterstwo, lojalność i przyjaźń. Thank You Georgia! - piszą autorzy.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Zapewniali, że jak wygra Trump, wyjadą z USA. Czy amerykańscy celebryci spełnią teraz swoje zapowiedzi?