Złożono już ponad 800 tysięcy wniosków dotyczących skorzystania z tarczy antykryzysowej. Jak informuje resort rozwoju, najwięcej z nich dotyczy zwolnienia ze składek ZUS za marzec-maj tego roku. Do dzisiejszego poranka wpłynęło ich blisko 543 tysiące.
Kolejne miejsce zajmują wnioski o świadczenia postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą, których wpłynęło blisko 140 tysięcy. Prawie 10 tysięcy wniosków dotyczy dofinansowania do wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego i dofinansowania do wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy.
O pożyczki dla mikroprzedsiębiorców złożono ponad 66 tysięcy wniosków, a o świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych 12 tysięcy. Blisko 16 tysięcy wniosków dotyczy odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat.
Jak wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ponad połowa przedsiębiorców planuje skorzystać z dofinansowania do utrzymania pracowników w zatrudnieniu. Dotyczy to głównie firm dużych oraz sektora handlowego.
Dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy nawet do 75 procent i jest to bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji.
Pierwsi przedsiębiorcy, którzy wnioskowali o świadczenie postojowe, mają już pieniądze na kontach i jak informuje ZUS te pierwsze wypłaty dotyczą ponad 86 tysięcy z nich.