Przejdź do treści
02:38 Syria: Izrael zbombardował cele wojskowe w pobliżu miast Latakia i Tartus
00:11 We Francji od 1 lipca będzie obowiązywał zakaz palenia w parkach, na plażach, przystankach autobusowych, na terenie obiektów sportowych i przed szkołami
00:06 Sekretarz skarbu USA Scott Bessent ocenił w wywiadzie dla stacji Fox News, że negocjacje handlowe USA z Chinami znalazły się "w pewnym impasie"
00:05 Potężne pożary lasów w Kanadzie sprawiają, że niebezpieczny dym przemieszcza się w kierunku Stanów Zjednoczonych. Władze Minnesoty i Michigan wydały już ostrzeżenie dotyczące jakości powietrza
00:00 1 czerwca o 15.30 Leon XIV pozdrowi kolarzy, biorących udział w wyścigu Giro d’Italia, podczas ich przejazdu przez terytorium Watykanu. Wydarzenie to poprzedzi Jubileusz Świata Sportu, zaplanowany na 14 i 15 czerwca
23:55 Około 100 prac Andy’ego Warhola oglądać będzie można od soboty na wystawie czasowej w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
Wydarzenia Manifestacja przeciwko budowie ośrodka dla imigrantów! Gdzie? Poręba/Zawiercie, ul. Dworcowa – skwer przed M OK. Sobota – 31.05 godz. 12:00
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Tarcia w Platformie? "Całe kolegium klubu powinno się podać do dymisji po tym, co się stało"

Źródło: PAP/Leszek Szymański

Podczas wtorkowego posiedzenia zarządu krajowego PO pojawiło się żądanie dymisji całego kolegium klubu Koalicji Obywatelskiej w związku z zamieszaniem wokół ustawy o podwyżkach – wynika z informacji PAP. Jednym z ustaleń jest wyznaczenie wyjazdowego posiedzenia klubu na 7 i 8 września.

Zarząd Platformy Obywatelskiej zebrał się we wtorek w południe, by dyskutować o kryzysie, jaki wybuchł wokół ustawy o podwyżkach dla polityków.

Sejm przyjął w piątek zmiany w prawie, podwyższające wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, wiążące ich wysokość z wynagrodzeniami sędziów Sądu Najwyższego, a nie, jak dotąd, z kwotą bazową corocznie określaną w ustawie budżetowej. Ustawa została uchwalona m.in. głosami posłów KO.

W poniedziałek lider PO Borys Budka zaapelował do klubu senackiego KO, by ją odrzucił. Senat stosunkiem głosów 48:45 opowiedział się przeciw podwyżkom dla osób na wysokich stanowiskach w państwie.

W poniedziałek rano, jeszcze przed decyzją Senatu, były lider PO Grzegorz Schetyna wyrażał zdziwienie, że stanowisko klubu KO w sprawie ustawy o podwyżkach nie było dyskutowane na zarządzie i uznał poparcie tej ustawy za duży błąd.

We wtorek nienależący do PO poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Zimoch ocenił, że w zaistniałej sytuacji nie ma innego wyjścia dla Koalicji Obywatelskiej niż natychmiastowa dymisja szefa klubu Borysa Budki.

Podobne głosy, jak wynika z informacji PAP, padały tego samego dnia na posiedzeniu zarządu.

–Od razu na samym początku posiedzenia padło stwierdzenie, że całe kolegium klubu powinno się podać do dymisji po tym, co się stało – mówi PAP członek zarządu, pragnący zachować anonimowość.

Na początku obrad atmosfera była bardzo napięta – wynika z informacji PAP. Po jakimś czasie trochę się uspokoiło, obecnego kierownictwa klubu miał bronić m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Tym niemniej bardzo wielu dyskutantów opowiadało się za bardzo głębokimi zmianami w klubie i popierało odwołanie całego kolegium.

Pojawiły się też głosy krytyki na złą organizację pracy klubu, której zamieszanie wokół podwyżek było tylko kolejnym przejawem. "To była poważna wpadka, ale władze klubu nie popisały się także przy okazji Zgromadzenia Narodowego" – mówi rozmówca PAP.

"Większość głosów była takich, że coś na pewno trzeba zrobić" – dodaje inny członek zarządu. Borys Budka podczas obrad zaproponował, by na początku września odbyło się kolejne posiedzenie zarządu, a potem, 7 i 8 września, wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego KO. Takie wyjazdowe posiedzenie było planowane już od jakiegoś czasu, ale na przeszkodzie stawała pandemia.

Czy na tym posiedzeniu zapadną decyzję w sprawie zmian w kierownictwie klubu? Jeden z rozmówców PAP powątpiewa w to. M.in. dlatego, że, jak mówi, w obecnej atmosferze na wybór na przewodniczącego klubu nie ma szans nikt z ekipy Budki, czyli np. typowany przez niego na szefa klubu na początku roku Sławomir Nitras. Z kolei na to, by szefem klubu został ktoś z opozycyjnej frakcji, nie zgodzi się sam Budka i jego najbliżsi współpracownicy. Osobą niezbyt silnie związaną z frakcją Budki jest co prawda wymieniana na początku roku w kontekście stanowiska szefa klubu Izabela Leszczyna, ale nie wiadomo, czy zdecydowałaby się na tę funkcję i czy w obecnej sytuacji miałaby mimo wszystko szanse.

Na początku września zapewne dojdzie do zmian w kolegium klubu, co było planowane jeszcze przez podwyżkowym kryzysem. Chodzi o rozdzielenie funkcji, by ci, co zasiadają w zarządzie PO, nie byli w kolegium i odwrotnie. Sam Budka zapowiedział w środę, że chodziłoby też o uzupełnienie składu kolegium klubu o senatorów.

Kolegium klubu Koalicji Obywatelskiej tworzy jego przewodniczący Borys Budka, zastępcy przewodniczącego, którymi są: Katarzyna Lubnauer, Barbara Nowacka, Małgorzata Tracz, Paweł Poncyljusz, Sławomir Nitras, Rafał Grupiński, Waldy Dzikowski, Marcin Kierwiński, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Krystyna Sibińska, Marek Sowa, Robert Kropiwnicki, sekretarz klubu Zbigniew Konwiński, skarbnik Krzysztof Gadowski oraz rzecznik dyscypliny Katarzyna Mrzygłocka. W skład kolegium klubu wchodzi też szef senackiego klubu KO Leszek Czarnobaj.

PAP

Wiadomości

USA: Trump zapowiedział, że podwoi cła

Próba podszycia się pod Szefową Kancelarii Białego Domu

Putin nacjonalizuje kolejne firmy. Znalazł pretekst do przejęć

Serbowie domagają się wyborów. Co na to prezydent Vucić?

Macron alarmuje: wojny w Ukrainie i Gazie zagrażają wiarygodności Zachodu

Wiadomo, co z wojskiem amerykańskim w Europie. Decyzja Trumpa

Największa fala ataku dronów na Ukrainę od początku wojny

Liga Mistrzów: PSG i Inter powalczą o prestiżowe trofeum

W tym roku upływa 25 lat od pierwszych powszechnych wyborów prezydenckich w III RP

Piast Gliwice zaprezentował jubileuszowe logo na 80-lecie klubu

Szantaż, 20 milionów euro i nagrania w restauracji. Spór Lewandowskiego i Kucharskiego wchodzi w decydującą fazę

Sygnał od widza: atak na Nawrockiego trwa nawet w szkołach

Internauci grzmią po zdjęciu europosłów na Sri Lance! „Pięknie się jeździ za naszą kasę”

To już jest desperacja! Gortat przekonuje, że prawicowcy mogliby zagłosować nawet na mordercę [WIDEO]

Ekshumacje bez zasług Tuska. Nawrocki obnaża manipulację rządu

Najnowsze

USA: Trump zapowiedział, że podwoi cła

Macron alarmuje: wojny w Ukrainie i Gazie zagrażają wiarygodności Zachodu

Wiadomo, co z wojskiem amerykańskim w Europie. Decyzja Trumpa

Największa fala ataku dronów na Ukrainę od początku wojny

Liga Mistrzów: PSG i Inter powalczą o prestiżowe trofeum

Próba podszycia się pod Szefową Kancelarii Białego Domu

Putin nacjonalizuje kolejne firmy. Znalazł pretekst do przejęć

Serbowie domagają się wyborów. Co na to prezydent Vucić?