Trybunał Konstytucyjny: cięcia w budżecie TK i KRS niezgodne z Konstytucją
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował część przepisów ustawy budżetowej na 2025 rok. Orzekł, że ograniczenie wydatków dla TK i Krajowej Rady Sądownictwa poniżej poziomu zaproponowanego przez rząd narusza Konstytucję RP.
Bezprecedensowe orzeczenie
6 maja 2025 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o zakresowej niekonstytucyjności części przepisów ustawy budżetowej na 2025 rok. Chodzi o zmniejszenie wydatków przeznaczonych na funkcjonowanie Trybunału i Krajowej Rady Sądownictwa poniżej poziomu z projektu ustawy budżetowej przekazanego przez Radę Ministrów.
Wyrok zapadł jednogłośnie, a jego skutkiem jest uchylenie tych przepisów w zakresie, który uniemożliwiał realizację konstytucyjnych zadań obu organów. Sama ustawa budżetowa została jednak utrzymana w mocy. To pierwsza w historii sytuacja, gdy Trybunał zakwestionował przepisy samej ustawy budżetowej. Sędziowie uznali, że parlament nie może swobodnie kształtować budżetu w sposób, który blokuje funkcjonowanie niezależnych organów konstytucyjnych, jakimi są TK i KRS.
Trybunał wskazał, że cięcia budżetowe były umyślnym działaniem ustawodawcy, wymierzonym w sądownictwo — bez żadnych zmian w Konstytucji czy ustawach ustrojowych. Utrudniło to funkcjonowanie obu instytucji i wypłatę wynagrodzeń.
Wyrok nakłada na Sejm obowiązek nowelizacji ustawy budżetowej, tak by zapewnić Trybunałowi i Radzie odpowiedni poziom finansowania – zgodny z projektem budżetu z 30 września 2024 r. Nie zmienia to obowiązków TK i KRS ani ich zobowiązań wobec sędziów i pracowników.
Źródło: Republika, trybunal.gov.pl, x.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X