Dziś początek 78. posiedzenia Senatu. Podczas zaplanowanych do piątku obrad Izba rozpatrzy między innymi ustawę rozszerzającą program Rodzina 500+.
Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, bo tak brzmi jej pełna nazwa, przewiduje, że świadczeniem w wysokości 500 zł miesięcznie objęte zostaną wszystkie dzieci do 18. roku życia. Obecnie przysługuje ono od drugiego dziecka, a na pierwsze jest wypłacane jedynie w rodzinach, które spełniają określone kryteria dochodowe. Proponowana nowelizacja likwiduje te kryteria, a dodatkowo rozszerza program także na dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Poza tym wydłuża z jednego do trzech miesięcy termin na składanie wniosków o świadczenie na nowo narodzone dziecko. Nowe przepisy umożliwią też zachowanie ciągłości świadczenia drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica. Będzie to możliwe dzięki likwidacji obowiązku ponownego składania wniosku.
Wniosek o świadczenie na nowych zasadach będzie można składać od 1 lipca w formie elektronicznej, a od 1 sierpnia w formie papierowej. Dzięki nowelizacji liczba dzieci objętych programem wzrośnie z 3 mln 600 tys. do 6 mln 800 tys.
Rynek przewozów
Na tym posiedzeniu Senat rozpatrzy także m.in. nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Ma ona za zadanie uporządkować rynek przewozu osób samochodami osobowymi i taksówkami.
Nowela wprowadza m.in. definicję pośrednictwa przy przewozie osób samochodem osobowym i taksówką. Ustala także jednakowe warunki wykonywania tej działalności, co oznacza, że wszyscy pośrednicy w przewozie będą musieli posiadać licencje. Ich zdobycie zostanie jednak ułatwione.
Opieka zdrowotna
Podczas 78. posiedzenia senatorowie rozpatrzą także ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej. To projekt prezydencki, który tworzy ramy prawne umożliwiające opracowanie i przyjęcie wieloletniego programu (na lata 2020-2030) o charakterze kompleksowym, stanowiącego odpowiedź na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe oraz śmiertelność z ich powodu w Polsce.
Izba pochyli się także m.in. nad ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami. Przewiduje ona zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły, a także zwiększy efektywność świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, udzielanych w ramach tej opieki.