Kluczowym punktem drugiego dnia konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy było wystąpienie wiceprezes PiS Beaty Szydło, która zarysowała główne założenia programowe.
W czasie ponad godzinnego wystąpienia Szydło mówiła o założeniach, na których realizacji najbardziej jej zależy. Wiceprezes PiS przypomniała wcześniej postulowane pomysły, czyli obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie kwoty wolnej od podatku i projekt prorodzinny czyli 500 zł na każde dziecko.
Źródła finansowania
Beata Szydło wskazała również środki finansowania, wśród których wymieniła dochody z VAT, uszczelnienie systemu podatkowego, zahamowanie wyprowadzania pieniędzy za granicę do rajów podatkowych, opodatkowanie sklepów wielkopowierzchniowych i wprowadzenie podatku bankowego.
Plan budowy mieszkań
Mówiła też o planie budowy mieszkań. – Chodzi o to, żeby ludzie mogli mieć szanse na własne tanie mieszkania i pobudzenie budownictwa. Chcemy, żeby na terenach dostarczanych przez państwo były budowane mieszkania pod wynajem, gdzie w czynsz byłaby zawarta rata spłaty kredyty – powiedziała. – Bierzemy także pod uwagę możliwość spłaty przez państwo części odsetek – dodała.
Wsparcie dla przedsiębiorców
Wiceprezes PiS mówiła sporo o służbie zdrowia i likwidacji NFZ, a także o wielu pomysłach dot. wpierania polskich przedsiębiorców i przemysłu.
– Tych zadań przed nami jest bardzo wiele. Nie o wszystkich powiedziałam. Chciałam skoncentrować się na kwestiach polityczno-gospodarczych i tym, co dla nas jest priorytetem, co postrzegamy jako ogromne wyzwanie, ale wyzwanie możliwe do zrealizowania – zaznaczyła Szydło.
Kandydatka PiS na premiera podkreśliła, że jest to możliwe tak samo, jak realizacja trzech głównych zadań, których zaprezentowała źródła finansowania.
Rządy PiS
– Państwo możecie powiedzieć, że takich obietnic słyszeliście już wiele, jednak ja tych wszystkich, którzy wątpią w ich spełnienie odsyłam do dwóch lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, do sprawdzenia tego, jaki był wówczas wzrost gospodarczy, tego jakie były szanse przedsiębiorców i jak traktowano pracowników – mówiła.
Szydło stwierdziła, że właśnie te dwa lata pokazały, że jeśli jest grupa zdeterminowanych ludzi, którzy słuchają obywateli, i mają plan, to tak jak nasi siatkarze, którzy wczoraj odnieśli zwycięstwo, mogą zwyciężyć nawet w trudnej sytuacji.
"Nie możemy zawieść zaufania Polaków"
– Tak jak zwyciężyliśmy 24 maja, kiedy to zwycięstwo wydawało się niemożliwe do osiągnięcia, uwierzyliśmy Polakom, którzy mówili: idźcie i zróbcie to, my wam ufamy. I my pamiętamy, że tego zaufania zawieść nie możemy, bo jeśli dokonalibyśmy czegoś takiego, co złamałoby to zaufanie, nie moglibyśmy się z tego wytłumaczyć – przekonywała.
Realizacja programu
Wiceprezes PiS zapowiedziała, że jej ugrupowanie i Zjednoczona Prawica będą swój program i złożone obietnice realizować krok po kroku. – Ten projekt, o którym rozmawiamy będziemy konsultować cały czas, będziemy wciąż jeździć po Polsce, będziemy pytać i słuchać, nanosić korekty – mówiła.
– Ale my mamy program. Nikt kto nie ma planów, kto nie ma programu i ni jest zdeterminowany, żeby go wprowadzić w życie nie osiągnie sukcesu – powiedziała.
Dlaczego Śląsk?
Szydło zaznaczyła, że nie bez powodu konwencja odbywa się na Śląsku. – Tu słowa praca, przemysł i odpowiedzialność z wielu względów mają bardzo głęboki wymiar. W innych miejscach również, ale tu jest klimat, który powoduje, że w najtrudniejszych sytuacjach bardzo pokornie trzeba czekać na sygnał, że ktoś kto jest na dole, pod ziemią, wróci dziś do domu. Wiemy, że ten ktoś kto idzie do pracy jest odpowiedzialny za swoją rodzinę, ziemie i ojczyznę – mówiła. Jak dodała, tak to ludzie tu rozumieją i tak o tym mówią. Szydło podkreśliła, że o tych właśnie wartościach należy mówić i o nie się upominać.
– Bez tego nie zbudujemy dobrej przyszłości naszego państwa, o te wartości i godność każdego obywatela trzeba się upominać i my się upominamy. Proszę o zaufanie i wsparcie, żeby to był nasz wspólny projekt i program, żebyśmy, myśląc Polska, myśleli o każdym obywatelu, o każdej najmniejszej miejscowości i żebyśmy, mówiąc Polska, byli dumni z tego, że jesteśmy Polakami – zakończyła.