– Priorytetowe dla nas sprawy to kwestia bezpieczeństwa energetycznego, problem imigrantów, strefa Schengen i referendum brytyjskie. Chcemy, żeby Rada Europejska zajęła się tymi tematami – mówiła o stanowisku państw Grupy Wyszehradzkiej premier Beata Szydło.
Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej odbyło się w powiększonym składzie, do rozmów o współpracy zaproszono Koreę Południową.
Podczas swojego wystąpienia premier Beata Szydło wychwalała dobrze rokującą współpracę państw Grupy Wyszehradzkiej z Koreą Południową. Podkreślała, że nasz region Europy rozwija się niezwykle szybko i stanowi atrakcyjne miejsce dla koreańskich inwestorów.
– Dowodem na to, że możemy rozwijać się szybciej jest zainteresowanie firm koreańskich naszym regionem – zaznaczała, dodając, że współpraca z tym krajem nie ogranicza się do kwestii gospodarczych, lecz dotyczy również wymiany kulturowej i wspólnej inwestycji w potencjał młodych ludzi.
– Chcemy mówić o tym, żeby współpraca z Koreą i potencjał naszego regionu przyczyniły się do rozwoju poszczególnych państw – podkreślała.
Beata Szydło odniosła się również do zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej, zapewniała, że Grupa Wyszehradzka ma przygotowane wspólne stanowisko dotyczące najważniejszych dla naszego regionu kwestii.
– Cieszę się, że na dwa tygodnie przed kolejną Radą Europejską mieliśmy okazję porozmawiać o ważnych kwestiach, które będziemy wspólnie stawiać na forum europejskim – mówiła, –Oferujemy Europie solidarność w walce z terroryzmem i bezpieczeństwo granic. Priorytetowe dla nas sprawy to kwestia bezpieczeństwa energetycznego, problem imigrantów, strefa Schengen i referendum brytyjskie. Chcemy, żeby Rada Europejska zajęła się tymi tematami – dodawała.
Oficjalny skład polskiej delegacji na spotkaniu V4 to rzecznik rządu Elżbieta Witek, ambasador RP w Czechach Grażyna Bernatowicz, sekretarz stanu w MSZ Konrad Szymański, dyr. departamentu spraw zagranicznych w KPRM Marek Korowajczyk, dyr. departamentu Azji i Pacyfiku w MSZ Michał Kołodziejski, zastępca dyr. protokołu dyplomatycznego w MSZ Marek Kanabus i narodowy Koordynator współpracy wyszehradzkiej w MS Zbigniew Kruzyński.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Szydło leci na szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Spotka się też z prezydentem Republiki Korei Południowej