– Mamy porozumienie, które jest satysfakcjonujące dla Polski i Unii Europejskiej – mówiła premier Beata Szydło po zakończonych wczoraj późnym wieczorem spotkaniu liderów państw UE w Brukseli.
O osiągnięciu porozumienia w sprawie sytuacji Wielkiej Brytanii poinformowała wczoraj po godzinie 22 prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė. "Jest tekst porozumienia ws. dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE" – napisała Grybauskaitė. Niedługo później przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że porozumienie poparto jednogłośnie.
Agreement #UKinEU done. Drama over.
— Dalia Grybauskaitė (@Grybauskaite_LT) luty 19, 2016
Porozumienie "nie za wszelką cenę"
Jak komentowała wczoraj przed północą premier Szydło, osiągnięty w Brukseli kompromis w sprawie miejsca Wielkiej Brytanii we Wspólnocie jest satysfakcjonujący nie tylko dla Brytyjczyków, ale także dla Polski i samej Unii Europejskiej.
Trwający od czwartku szczyt Rady Europejskiej poświęcony był przede wszystkim właśnie brytyjskim postulatom reformy Unii Europejskiej oraz kryzysowi migracyjnemu. Przed spotkaniem w stolicy Belgii, premier Wielkiej Brytanii David Cameron spotykał się wielokrotnie z europejskimi przywódcami, w tym dwukrotnie z Beatą Szydło, negocjując warunki porozumienia.
Szefowa rządu podkreśliła, że porozumienie nie zostało zawarte "za wszelką cenę", ale jest "satysfakcjonujące dla Polski i Unii Europejskiej". – Naszym celem było również uchronienie Unii Europejskiej przed wyjściem Wielkiej Brytanii – dodała Szydło.
Rozwiązanie dobre dla Polski i Europy
Mówiąc o interesie Polski oraz celach negocjacyjnych z jakimi pojechała do Brukseli, Beata Szydło zapewniła też, że porozumienie jest korzystne dla wszystkich stron. – Zostały zabezpieczone prawa polskich obywateli mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii – podkreślała Szydło. – Postawiliśmy sobie cele, które dotyczą obrony praw polskich pracowników i obywateli, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii – mówiła szefowa rządu.
– Dzisiejsze porozumienie to dobra wiadomość dla Europy. Zadbaliśmy o interesy Polaków korzystających ze świadczeń socjalnych w państwach – dodała.
Oto 7 celów negocjacyjnych, które z powodzeniem zrealizowała w #Bruksela premier @BeataSzydlo: pic.twitter.com/bJZPD7LXq9
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) luty 19, 2016
Przypomnijmy, że wczoraj premier Beata Szydło dwukrotnie spotkała się z Davidem Cameronem. Polska miała zastrzeżenia do propozycji, wedle której zostaną ograniczone zasiłki na dzieci oraz zostanie wprowadzony tzw. hamulec bezpieczeństwa, który w wyjątkowych okolicznościach ograniczyłby zasiłki dla nowych migrantów zarobkowych. CZYTAJ WIĘCEJ