Prokuratura w Szwecji nie odwołała się od odmowy szwedzkiego sądu ws. Stefana Michnika. – Kraj, który deklaruje troskę o praworządność, musi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chroni stalinowskiego zbrodniarza – powiedział portalowi Niezalezna.pl wiceminister spraw zagranicznych Polski, Szymon Szynkowski vel Sęk.
Szwedzkie prawo przewiduje możliwość zaskarżenia przez prokuraturę odmownej decyzji sądu w Goeteborgu dotyczącą ekstradycji stalinowskiego zbrodniarza Stefana Michnika. Okazuje się, że tamtejsza prokuratura nie skorzystała z tego przywileju. O sprawie poinformował wiceminister spraw zagranicznych. – Kraj, który deklaruje troskę o praworządność, musi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chroni stalinowskiego zbrodniarza. My natomiast nie ustaniemy w wysiłkach, by Stefana Michnika dosięgła odpowiedzialność. Prowadzimy prawną analizę, jakie jeszcze ścieżki można w tej sprawie wykorzystać – stwierdził Szynkowski vel-Sęk.
Decyzja sądu w Goeteborgu
Na początku lutego 2019 r. Sąd Rejonowy w Goeteborgu nie wyraził zgody na wydanie polskim władzom Stefana Michnika. Powodem decyzji jest przedawnienie zarzucanych Michnikowi czynów oraz jego szwedzkie obywatelstwo. "Prokurator nie wystąpiła do Michnika o zgodę na wydanie go polskim władzom ani nie poinformowała go o wniosku o jego aresztowanie, uznając ten wniosek za bezpodstawny" – napisano w protokole.
Sprawą natychmiast zajęła się polska dyplomacja. Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk spotkał się z ambasadorem Królestwa Szwecji w RP.
"Kwestia naszej odpowiedzialności"
Dziś wiceszef MSZ, w rozmowie z Dorotą Kanią w Polskim Radiu 24, powiedział, że postawienie Stefana Michnika przed wymiarem sprawiedliwości "to kwestia naszej odpowiedzialności i zobowiązania wobec ofiar Stefana Michnika, tych, którzy byli przez niego mordowani wyrokami sądowymi. To były zbrodnie sądowe wydawane bez uwzględnienia jakichkolwiek okoliczności łagodzących, wydane wobec osób, które walczyły o niepodległość państwa polskiego, bez żadnych podstaw prawnych".
Wniosek o zgodę na wydanie Polsce Stefana Michnika wpłynął 10 stycznia do Sądu Rejonowego w Goeteborgu, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podejrzanego. Europejski Nakaz Aresztowania został wydany 26 października 2018 roku przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie.
– To rzecz niesłychana. Michnik ma na swoim koncie 30 zbrodni sądowych, tylko z powodów ideologicznych, bez uwzględnienia okoliczności łagodzących. Wśród jego ofiar jest kobieta w ciąży. Na prośbę premiera Morawieckiego wezwałem ambasadora Szwecji, aby jasno stwierdzić, że się z tym nie zgadzamy. Zbrodnie na ludności się nie przedawniają – komentował wiceszef MSZ Szynkowski vel-Sęk w popołudniowej rozmowie Telewizji Republika.