Prace więźniów Aresztu Śledczego w Lublinie stały się inspiracją dla powstałego muralu przedstawiającego Żołnierzy Wyklętych. Efekt współpracy Aresztu Śledczego, Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, a także osadzonych możemy podziwiać na ścianach Aresztu Śledczego w Lublinie przy ul. Południowej.
Fundacja im. Kazimierza Wielkiego zajmuje się kształtowaniem postaw obywatelskich, a także wzbogacanie tożsamości i świadomości Polaków. Tworzenie muralu „Żołnierzy Wyklętych” miało przyczynić się do między innymi resocjalizacji osadzonych.
Mural przedstawia sylwetki 10 żołnierzy państwa polskiego, których życiorys jest silnie powiązany z historią Lubelszczyzny. Termin stworzonego muralu również nie jest przypadkowy. Dzieło to powstało w listopadzie - miesiącu Pamięci Narodowej. Ukazanie sylwetki Żołnierzy Wyklętych to szczególny ukłon w stronę historii i pamięci o bohaterach narodowych.
Treść tego muralu została pozytywnie zaopiniowana przez Instytut Pamięci Narodowej, Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa.