Przejdź do treści
12:12 Polska: IMGW ostrzega przed przymrozkami w dwunastu województwach
11:55 Łódź: Areszt dla mężczyzny, który strzelał w fabryce w Łodzi
11:21 Poznań: 5-miesięczne dziecko ze śladami przemocy. Zatrzymano m.in. matkę chłopca
11:04 Łódzkie: Naprawiono sieć trakcyjną, pociągi wracają na trasę Łódź - Kutno
10:53 Szwecja: Straż Przybrzeżna zajęła statek floty cieni podejrzany o wyciek ropy
09:28 Litwa: Rząd zatwierdził tymczasową obniżkę akcyzy na olej napędowy
08:50 Kuwejt: Pożar na terenie jednej z trzech rafinerii w kraju po ataku drona
08:24 Dolnośląskie: Po kolizji i pożarze autostrada A4 zablokowana w kierunku Wrocławia
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Informujemy, że powstał 560. Klub „Gazety Polskiej” KRUSZWICA (woj. kujawsko-pomorskie)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Piotrków Tryb. zaprasza na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim, które odbędzie się 8 kwietnia o godz. 17:30 w Mediatece 800-lecia przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3 w Piotrkowie Trybunalskim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" im. ks. Gurgacza, poseł Patryk Wicher i europoseł Arkadiusz Mularczyk zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem, 11 kwietnia, godz.18:00, WSB ul. Grunwaldzka 17, Nowy Sącz
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Łódź zaprasza na spotkanie otwarte z Prezesem TV Republika Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 8 kwietnia, godz. 17:00 Polsko - Amerykański Ośrodek Kształcenia Zawodowego ul. Kamińskiego 17/19, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na wykład historyka Pawła Skroki pt. „Katyń i Smoleńsk w sercach Polaków”, który odbędzie się 9 kwietnia o godz. 17:00 w Biurze Poselskim poseł Anny Dąbrowskiej-Banaszek przy ul. Lwowskiej 14A/3 w Chełmie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Busko-Zdrój zaprasza na spotkanie z posłami Markiem Jakubiakiem oraz Mariuszem Goskiem, 10 kwietnia, godz. 18:00 Pensjonat Sanato, ul. 1 maja 29, Busko-Zdrój
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Sydney - Australia zaprasza na 11. Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010 – Australia Pamiętamy!, który odbędzie się w dniach 10–13 kwietnia; program i trasa rajdu dostępne są na stronie www.KlubyGP.pl

Szef MON o obecności V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce: gwarancja odstraszania ewentualnego agresora

Źródło: MON

- Obecność wysuniętego dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce jest gwarancją odstraszania ewentualnego agresora - powiedział w piątek w Poznaniu szef MON Mariusz Błaszczak podczas inauguracji działalności tego dowództwa.

Szef MON przypomniał, że umowa między Polską a USA o wzmocnionej współpracy obronnej została ratyfikowana dwa tygodnie temu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

- Dziś jesteśmy świadkami tego, że ta umowa wchodzi w życie, jesteśmy świadkami realizacji postanowień tej umowy. Udowadniamy, że zarówno deklaracje podpisane przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, jak i umowa o wzmocnionej współpracy (...) nie są tylko kartkami papieru, ale są przekuwane w realne, konkretne decyzje - zaznaczył.

"Najlepsza gwarancja bezpieczeństwa i stabilności"

Tłumaczył, że wspólne działania Polski i USA służą bezpieczeństwu nie tylko Polski, ale też państw NATO położonych na wschodniej flance Sojuszu i "całego wolnego świata". Mariusz Błaszczak ocenił, że współpraca w ramach NATO jest "najlepszą gwarancją bezpieczeństwa i stabilności".

- Staliśmy się jednym z głównych sojuszników USA, ta współpraca przebiega modelowo - nie tylko korzystamy z bezpieczeństwa jakie daje NATO, ale sami gwarantujemy bezpieczeństwo poprzez nasz polski udział w całym systemie stworzonym w ramach NATO i bliską współpracę z liderem NATO - USA - powiedział.

Minister obrony narodowej wspomniał o modernizacji polskiej armii, przypomniał, że kupiła ona amerykańskie uzbrojenie: samoloty F-35, system Patriot i rakiety HIMARS. - Wszystko to służy temu, żeby polskie wojsko mogło ściśle współpracować z armią USA i NATO - podkreślił.

Szef MON wraził też radość z tego, że USA zdecydowały się odtworzyć V Korpus i ulokować wysunięte dowództwo tego korpusu w Poznaniu. - Obecność wysuniętego dowództwa tu, na ziemi polskiej, jest gwarancją odstraszania ewentualnego agresora. Z Poznania V Korpus będzie dowodził siłami lądowymi USA operującymi na wschodniej flance NATO. Obecność tego dowództwa przyspieszy też ewentualny przerzut sił USA do Polski, jeżeli będzie taka potrzeba. Jesteśmy dumni, że w ramach naszej współpracy doszło do tego, że możemy zainaugurować działalność wysuniętego dowództwa V Korpusu w Polsce - zaznaczył.

Minister @mblaszczak dla #TVP #Poznań: Wysunięte dowództwo @V_Corps_ w ???????? to realna współpraca wojsk, która służy bezpieczeństwu. Dowództwo to realne wsparcie dla #WojskoPolskie m. in. poprzez wspólne planowanie działań i ćwiczenia. pic.twitter.com/SuekjOJOSF

— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) November 20, 2020
PAP

Wiadomości

SPRAWDŹ TO!

Żurek znów bije w prezydenta. "Jak na bramce"

DWA MIESZKANIA PO POWODZI DLA SKAZANEJ? Skandaliczne kulisy pomocy Kierwińskiego w Kłodzku!

Brutalny atak przy Placu Konstytucji. Policjant obezwładnił napastnika

Polacy zapłacą więcej za prąd? Minister energii zabrał głos

Zagranica czy Polska? Świąteczne wybory turystyczne Polaków

Z okazji Wielkiego Tygodnia, ogłoszono uwolnienie ponad 2 tysięcy więźniów

Kaczorowska bez córek w święta. To konsekwencja rozwodu

Wykolejenie tramwaju w centrum – dwie osoby w szpitalu!

PILNE: Alarm na polskim niebie. Poderwano myśliwce

Gembicka: problemy Polaków dla Tuska nic nie znaczą

Ilona Januszewska o filmie Jesteśmy: świadectwo wiary, nadziei i solidarności

GKS Tychy z drugą wygraną w finale. Tytuł coraz bliżej

SPRAWDŹ TO!

Trump oddaje hołd Janowi Pawłowi II. „Lew wolności” i inspiracja dla milionów

Albo dźwigamy krzyż, albo wbijamy gwoździe

Uwaga: od dzisiaj wzmożone działania policji w związku z wyjazdami świątecznymi!

Najnowsze

SPRAWDŹ TO!

Żurek znów bije w prezydenta. "Jak na bramce"

Zagranica czy Polska? Świąteczne wybory turystyczne Polaków

Z okazji Wielkiego Tygodnia, ogłoszono uwolnienie ponad 2 tysięcy więźniów

Kaczorowska bez córek w święta. To konsekwencja rozwodu

Wykolejenie tramwaju w centrum – dwie osoby w szpitalu!

DWA MIESZKANIA PO POWODZI DLA SKAZANEJ? Skandaliczne kulisy pomocy Kierwińskiego w Kłodzku!

Brutalny atak przy Placu Konstytucji. Policjant obezwładnił napastnika

Polacy zapłacą więcej za prąd? Minister energii zabrał głos