Przejdź do treści
Szczerski: Komitet Ministrów Rady Europy zajmie się sprawą Polaków na Białorusi
prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda podczas piątkowej rozmowy z sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejcinović Burić uzyskał zapewnienie, że w przyszłym tygodniu Komitet Ministrów RE podejmie sprawę prześladowań polskiej mniejszości na Białorusi - przekazał prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Szczerski zaznaczył, że prezydent Duda w ostatnich dniach odbył szereg rozmów z osobami kierującymi organizacjami międzynarodowymi w sprawie prześladowania Polaków na Białorusi.

- W przekonaniu pana prezydenta wspólny, solidarny nacisk społeczności międzynarodowej na Białoruś może dać efekt w postaci złagodzenia sytuacji i przywrócenia tam praw człowieka oraz sprawiedliwości i wolności wszystkim, którzy są dzisiaj represjonowani - powiedział prezydencki minister.

Zaznaczył, że prezydent zwrócił się w sprawie represji wobec polskiej mniejszości na Białorusi do trzech międzynarodowych organizacji - po pierwsze do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - w czwartek rozmawiał z sekretarz generalną tej organizacji Helgą Schmid oraz wysokim komisarzem OBWE ds. mniejszości narodowych Kairatem Abdrakhmanovem.

- Oboje obiecali podjąć ten temat w ramach działalności OBWE - przekazał Szczerski.

Drugą organizacją międzynarodową, do której zwrócił się prezydent Duda była Rada Europy

- W piątek prezydent rozmawiał z sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejcinović Burić i uzyskał zapewnienie, że w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Komitetu Ministrów Rady Europy zostaną przedyskutowane ewentualne działania i stanowisko, jakie może w tej sprawie zająć Rada Europy - poinformował Szczerski.

Trzecią organizacją międzynarodową, do której zwrócił się prezydent była Organizacja Narodów Zjednoczonych. Również w piątek prezydent rozmawiał z wysoką komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Michelle Bachelet.

- Zapewniła ona prezydenta, że zajmie publiczne stanowisko w sprawie prześladowania Polaków na Białorusi, a także uruchomi w tej sprawie działania w ramach ONZ - powiedział prezydencki minister.

W czwartek prezydent rozmawiał też z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid; Estonia jest niestałym członkiem RB ONZ na lata 2020-2021.

- Pani prezydent zapewniła, że będzie starała się podjąć te tematy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ - przekazał Szczerski.

Jak zaznaczył, "jeżeli do tego dodamy działania premiera Mateusza Morawieckiego na forum Unii Europejskiej, ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua na forum NATO, to mamy w sprawie prześladowania Polaków na Białorusi poruszone wszystkie najważniejsze ograny międzynarodowego".

- Można powiedzieć, że budzimy sumienie świata, jeżeli chodzi o prześladowania Polaków na Białorusi. Prosimy wszystkie najważniejsze organizacje międzynarodowe zajmujące się prawami człowieka, mniejszościami narodowymi, by podjęły interwencję w sprawie Polaków na Białorusi - podkreślił Szczerski minister.

- Dajemy naszym rodakom na Białorusi jasny sygnał, że nie zostali sami. Dzisiaj cały świat już wie o ich prześladowaniach; nie odbywają się one w ciszy, bez uwagi świata. Świat jest zawiadomiony, świat powinien zareagować i takiej reakcji oczekujemy i taką reakcję prosimy - oświadczył prezydencki minister.

Prezydent w piątek spotkał się też z przedstawicielami związków zrzeszających mniejszość białoruską w Polsce. Z kolei w czwartek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z odbyło się spotkanie prezydenta z ambasadorem RP na Białorusi Arturem Michalskim oraz z szefami służb specjalnych.

Prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys została zatrzymana we wtorek, a w środę skazana na 15 dni aresztu za "organizację nielegalnej imprezy masowej", za jaką władze uznały doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki. W czwartek zostali zatrzymani członkowie Zarządu Głównego ZPB – Andrzej Poczobut, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska. Biernacka jest szefową oddziału organizacji w Lidzie, Tiszkowska w Wołkowysku. Tam również w czwartek od rana odbywały się rewizje – w pomieszczeniach ZPB, szkołach polskich i mieszkaniach działaczek. Od kilku tygodni w areszcie przebywa Anna Paniszewa, dyrektorka Polskiej Szkoły w Brześciu.

PAP

Wiadomości

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Najnowsze

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących