Przejdź do treści
Republika Poseł PiS Przemysław Czarnek będzie gościem poranka Radia Republika o godz. 7:08
22:03 Holandia: tankowce z rosyjską i irańską ropą pływają pod fałszywą karaibską banderą
21:54 Morawiecki: dzięki wdrożeniu koncepcji L. Kaczyńskiego Polska dostawcą bezpieczeństwa dla sąsiadów
21:49 USA: żołnierze piechoty skierowani do Los Angeles kończą swoją misję
21:34 IMGW: burze z silnym deszczem w zachodnich województwach
20:34 Sejm: komisje za projektem ustawy o zatrudnianiu specjalistów w niepublicznych przedszkolach i szkołach
20:10 Ukraina: Zełenski ogłosił, że kolejne spotkanie ze stroną rosyjską w Turcji zaplanowano na środę
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Strażacy i naukowcy łączą siły. Chodzi o bezpieczeństwo lasów

Źródło: Fot. Canva

Platformę pozwalającą na zarządzanie gospodarką leśną w skali globalnej, współtworzą eksperci Politechniki Warszawskiej – jednej z 49 międzynarodowych instytucji zaangażowanych w projekt SILVANUS o wartości 23 mln euro. Technologia ma zminimalizować ryzyko wystąpienia pożarów. A gdyby do nich doszło - to skutecznie prowadzić akcje gaśnicze.

W ramach projektu SILVANUS powstaną czujniki, które dzięki komunikacji bezprzewodowej oraz koordynacji pracy bezzałogowych statków powietrznych i autonomicznych robotów naziemnych prześlą niezbędne informacje do skutecznego i efektywnego zarządzania całą gospodarką leśną w skali globalnej. Współpracę w tym zakresie podjęli inżynierowie, technicy środowiska i przedstawiciele nauk społecznych - poinformował Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW (WEiTI PW).

Polacy opracują i zaimplementują część komunikacyjną systemu

Ma ona pozwolić na bezpieczne i niezawodne przekazywanie danych z urządzeń rozlokowanych na terenach leśnych do mobilnych centrów dowodzenia. Zespół z PW będzie też uczestniczył w konstruowaniu czujników.

- Projekt SILVANUS pomoże zintensyfikować działania na rzecz zapobiegania pożarów lasów i uodpornić je na szkodliwe zmiany klimatu – podkreśla prof. Wojciech Mazurczyk z Instytutu Informatyki WEiTI PW, kierujący zespołem polskich naukowców w projekcie SILVANUS.

Zapowiada, że partnerzy z 49 instytucji: uczelni, ośrodków badawczych i firm komercyjnych, zbudują system, pozwalający skutecznie zarządzać akcjami gaśniczymi w skali globalnej i lepiej przewidywać ryzyko wystąpienia pożarów, co pomoże w działaniach ratowniczych.

Analiza i integracja dostępnych danych

Naukowcy będą tworzyli nowe zbiory informacji dotyczących pożarów lasów na świecie, modeli klimatycznych, danych pogodowych oraz narzędzi do obserwacji powierzchni Ziemi. Opracują inteligentne modele przewidujące występowanie pożarów w obszarach leśnych i algorytmy wyliczające skalę zniszczeń.

W ramach projektu SILVANUS zostanie uwzględniona wiedza i doświadczenia strażaków i lokalnych mieszkańców, którzy stają w obliczu niebezpieczeństw związanych z pożarami. Naukowcy będą angażowali wszystkie strony w regionach leśnych w proces oceny wskaźników ryzyka pożarowego, opracowania metodologii szkoleniowej dla strażaków, wykorzystania w zestawach narzędzi szkoleniowych rzeczywistości wirtualnej/rozszerzonej (VR/AR) oraz symulacji rzeczywistych środowisk i scenariuszy ratujących życie. Kampanie informacyjne obejmą wdrożenie aplikacji mobilnej do angażowania obywateli, a także automatyczne powiadomienia o praktykach bezpieczeństwa.

The SILVANUS European R&D #project unites interdisciplinary experts from 4 continents to combat the threat of #forestfires and improve forest resilience against #climate change.
SIMAVI is bringing in our expertise in #VirtualReality and #AugmentedReality #technology #development. pic.twitter.com/lLFmT1IV5U

— SIMAVI (@simaviromania) December 13, 2021

- Pilotażowe wdrożenia planowane są w najbliższych dwóch latach w ośmiu europejskich krajach. System zostanie przetestowany również w Indonezji, Brazylii i Australii, a więc krajach najbardziej narażonych na pożary dużych obszarów leśnych. To właśnie podczas pożaru 4 mln ha. lasów tropikalnych w 2020 roku uwolnionych zostało 2,64 gigaton CO2 – co jest przykładem na to, że obserwowane zmiany klimatyczne nie tylko zwiększają ryzyko wystąpienia pożarów, ale również przyczyniają się do jeszcze szybszej degeneracji środowiska naturalnego (uwalnianie do atmosfery licznych substancji szkodliwych podczas pożarów) - czytamy w informacji prasowej przekazanej PAP przez WEiTI PW.

Jak podkreślają eksperci w informacji prasowej, rok 2021 był najgorszym okresem w historii pod względem liczby pożarów. To kolejny rok, w którym spłonęły duże obszary naturalne w Europie. Według danych Komisji Europejskiej tylko w 2020 r. "z dymem poszło" 340 000 hektarów (obszar większy o 30 proc. od Luksemburga), w tym wiele z bezcennych rejonów Natury 2000.

Problem dotknął 20 państw członkowskich, w tym Polskę. Wciąż największą przyczyną pożarów lasów jest działalność człowieka. Zagrożenie pożarowe systematycznie rośnie – zmiany klimatyczne sprawiają, że okresy pożarów są dłuższe i bardziej intensywne, a przy „mega pożarach” dotychczasowe rozwiązania są coraz mniej efektywne. Szukając ratunku dla przyrody Komisja Europejska sięga po najnowsze osiągnięcia naukowo – technologiczne; w tym celu utworzyła m.in. Europejski System Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS), z którego skorzystało już ponad 300 000 użytkowników z 178 krajów. W marcu, w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, opublikowano nowe wytyczne dotyczące zapobiegania pożarom i zarządzania terenami zielonymi.

 

naukawpolsce.pap.pl

Wiadomości

Polska zagra z Japonią w ćwierćfinale Ligi Narodów. Półfinał z Brazylią w zasięgu?

„W Punkt”: o pożytecznych idiotach Putina, którzy zakłócali antyimigranckie demonstracje

Najdroższe turystycznie miasto w Europie jest w Holandii

Bąkiewicz o prowokacji Giertycha po wizycie w Kanale Zero

Tumanowicz w Republice: koalicja strachu będzie trwać

Ofensywne wzmocnienie Lecha! Mistrz Polski sięga po zawodnika Celticu

Minister rolnictwa pożegna się z resortem? Jest nazwisko następcy

„Będzie się działo” – mówią o zaprzysiężeniu politycy z otoczenia Nawrockiego

Bąkiewicz: Polska nie stawia oporu. Migranci będą napływać masowo

Tusk odleciał? Według nieoficjalnych informacji TVN24 Radosław Sikorski ma zostać nowym wicepremierem

Irlandia przestrogą dla Polski. Trzykrotny wzrost aborcji w ciągu ostatnich kilku lat, zabijane jest jedno na sześć nienarodzonych dzieci

Magda Gessler w PROSTYCH WŁOSACH, bez doczepów i bez makijażu. Wrzuciła zdjęcie z wanny.

Bielan: mam nadzieję, że Hołownia kiedyś dołączy do obozu demokratów

Propaganda sukcesu? Szefowie MSW Polski i Niemiec na granicy z Białorusią

Kawęcki: scenariusz rumuński dzięki czujności Polaków nie został zrealizowany

Najnowsze

Polska zagra z Japonią w ćwierćfinale Ligi Narodów. Półfinał z Brazylią w zasięgu?

Tumanowicz w Republice: koalicja strachu będzie trwać

Ofensywne wzmocnienie Lecha! Mistrz Polski sięga po zawodnika Celticu

Minister rolnictwa pożegna się z resortem? Jest nazwisko następcy

„Będzie się działo” – mówią o zaprzysiężeniu politycy z otoczenia Nawrockiego

„W Punkt”: o pożytecznych idiotach Putina, którzy zakłócali antyimigranckie demonstracje

Najdroższe turystycznie miasto w Europie jest w Holandii

Bąkiewicz o prowokacji Giertycha po wizycie w Kanale Zero