Informowanie o możliwości złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP jest priorytetem dla Straży Granicznej przy zatrzymaniu nielegalnie przebywającego w Polsce cudzoziemca. Procedura wynika z "nadrzędności procedury uchodźczej" - poinformował portal niezalezna.pl.
Niezalezna.pl zapytała Straż Graniczną o procedury jakie stosuje, w kontekście odpowiedzi wiceszefa MSWIA na interpelację grupy posłów PiS, w tym szefa klubu Mariusza Błaszczaka, z końca marca. Wiceminister MSWiA informował: "SG, zgodnie z wyrokami wojewódzkich sądów administracyjnych, odbiera obecnie od każdego cudzoziemca, wobec którego ma być wydane postanowienie o opuszczeniu terytorium RP, pisemne oświadczenie w zrozumiałym dla cudzoziemca języku, że został poinformowany przez funkcjonariuszy SG o możliwości złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce, o braku woli złożenia takiego wniosku, o celu podróży (kraju) cudzoziemca oraz czy tam dokąd zmierza przebywają członkowie jego rodziny lub inne bliskie osoby".
Nadrzędność procedury uchodźczej
Organ Straży Granicznej - właściwy ze względu na miejsce nielegalnego przekroczenia granicy przez cudzoziemca - sporządza protokół przekroczenia granicy oraz wydaje postanowienie o opuszczeniu terytorium RP. Co się dzieje wcześniej?
Do czasu wydania takiego postanowienia realizowany jest szereg czynności, w tym związanych z potrzebą zgromadzenia pełnego materiału dowodowego, z którego jednoznacznie będzie wynikało, że cudzoziemiec został poinformowany przez funkcjonariuszy SG o możliwości złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce oraz że nie wykazuje woli złożenia takiego wniosku - napisał zespół prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej.
Jeżeli nielegalnie przebywający w Polsce zdecyduje się na złożenie wniosku (lub wyrazi tylko taką wolę) jest on automatycznie przyjmowany.
Należy podkreślić, że z uwagi na nadrzędność procedury uchodźczej, jeżeli cudzoziemiec deklaruje wolę ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce, taki wniosek jest przyjmowany, aby mógł być procedowany zgodnie z przepisami prawa, zapewniając cudzoziemcom poszukującym ochrony dostęp do procedury. Takie rozwiązania stosowane są od 2022 r. - tłumaczy SG.
Więcej wniosków o azyl
Nic dziwnego, że ilość składanych wniosków o azyl w tym roku w porównaniu do 2023 roku już wzrosła prawie o 30 proc. Zwiększyła się też liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków przez Urząd ds. Cudzoziemców.
Działania SG zaprzeczają deklaracjom rządu Donalda Tuska o zaostrzaniu polityki migracyjnej - pisze niezalezna.pl.
Oto wzór deklaracji, którą otrzymują cudzoziemcy. SG przygotowała je w 14 językach, w tym m.in. angielskim, arabskim, dari, hindi, kurdyjskim kurmanji, kurdyjskim sorani, paszto, perskim, somalijskim, urdu.
Źródło: niezalezna.pl
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Oburzenie po słowach Petru o powodzianach: „Co im po przeprosinach, kiedy marzną?”
Buda: dziś nie da się ukryć kłamstw Tuska
Wilk wbija szpile „wizjonerskiemu” rządowi: „Nie mogę się doczekać, aż zrobimy Niemcom konkurencję Modlinem i Okęciem”
Horała: rząd Tuska wycofuje się z tarcz osłonowych i hamuje inwestycje