- Od dawna myśleliśmy o czymś, co byłoby nową formą mecenatu państwa, która to forma oddawałaby przede wszystkim przestrzeń do działania oddolnego. Docierały do nas informacje, że jest taka potrzeba, że jest wiele osób, które w dotychczasowych formach, instytucjach nie do końca się mieszczą – powiedział prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Tworząc warunki dla rozwoju aktywności artystycznej, Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, startują z pilotażowym programem powołania ogólnopolskich Przestrzeni Sztuki, interdyscyplinarnych centrów kultury prowadzonych we współpracy Ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego opierających się na istniejących instytucjach kultury. W dzisiejszej konferencji prasowej zapowiadającej program wziął udział wicepremier prof. Piotr Gliński.
„Takiego projektu nie było w kulturze w ostatnich latach”
- Od dawna myśleliśmy o czymś, co byłoby nową formą mecenatu państwa, która to forma oddawałaby przede wszystkim przestrzeń do działania oddolnego. Docierały do nas informacje, że jest taka potrzeba, że jest wiele osób, które w dotychczasowych formach, instytucjach nie do końca się mieszczą – powiedział prof. Piotr Gliński.
Wicepremier zaapelował o szczególną wrażliwość na artystów, którzy „nie są zinstytucjonalizowani etatowo w dotychczasowych instytucjach”.
- Takie sieci bywają budowane w oparciu o coś, co dobrze funkcjonuje, bo można wykorzystać synergię, ale to wymaga zrozumienia i otwartości dla wszelkich nowych środowisk, które by chciały z tych przestrzeni skorzystać - powiedział.
Dodał, że „Przestrzenie Sztuki” realizują zasadę zrównoważonego rozwoju.
- Nie koncentrujemy się na największych centrach aglomeracji urbanistyczno-kulturalnych w Polsce, tylko tych z drugiego rzędu. To dobrze, bo trzeba wsparcie równoważyć. To jest także realizacja zasady subsydiarności, pomocniczości (...). My tę subsydiarność realizujemy poprzez mecenat kultury. To są przestrzenie, które się kojarzą z wolnością, czymś nieprzewidywalnym, co jest oddawane komuś, kto ma talent i ma tę przestrzeń wypełnić swoją kreatywnością. Na to liczymy - zaznaczył minister kultury.
Osiem Przestrzeni Sztuki w całym kraju
Idea programu opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Edycja pilotażowa planowana na rok 2020 obejmuje powołanie ośmiu Przestrzeni Sztuki – czterech ogniskujących wokół tańca i czterech, w których wiodący będzie teatr. Program będzie mieć charakter interdyscyplinarny i włączający różne dziedziny działalności artystycznej. Zapewni przestrzeń z odpowiednią infrastrukturą do tworzenia prezentacji dla lokalnych środowisk artystycznych, a zarazem w jego ramach będzie prowadzona działalność edukacyjna i animacyjna, angażująca społeczności lokalne. Przestrzenie Sztuki to nowa jakość w zarządzaniu kulturą, nowoczesny model budowania współpracy i infrastruktury dla działalności artystycznej i edukacyjnej
w dziedzinie tańca, teatru i muzyki promieniujących na cały region.
Program uwzględnia kompleksowe rozwiązanie fundamentalnych problemów hamujących rozwój polskich środowisk twórczych, takich jak niewystarczająca infrastruktura, ograniczone możliwości tworzenia i regularnego prezentowania polskich dzieł artystycznych, niewielka wymiana artystyczna pomiędzy ośrodkami regionalnymi, odpływ polskich artystów za granicę spowodowany brakiem możliwości rozwoju w kraju i niski dostęp publiczności do oferty artystycznej we wskazanych regionach.
Przestrzenie Sztuki powstaną w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze.
W długiej perspektywie, po zakończeniu i ewaluacji pilotażu, Przestrzenie Sztuki mogłyby powstać na terenie całego kraju.
Przestrzenie Sztuki będą prowadzić następujące działania:
- prezentacje spektakli;
- rezydencje twórcze;
- warsztaty i projekty edukacyjne;
- projekty animacyjne i społeczne;
- szkolenia i coaching dla artystów;
- wspieranie badań w zakresie sztuki;
- udostępnianie sal warsztatowych oraz wsparcie promocyjne artystów.
Pilotaż rozpocznie się w lipcu i potrwa niemal do końca 2020 roku.