Przejdź do treści
Stan alarmowy przekroczony na 22 stacjach w dorzeczu Odry
x.com/@TDuszkiewicz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał w komunikacie, że w poniedziałek wieczorem stan alarmowy był przekroczony na 22 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry, a stan ostrzegawczy na dwóch stacjach w dorzeczu Wisły i 13 stacjach w dorzeczu Odry.

W poniedziałek wieczorem - jak zaznaczył Instytut - kulminacja fali wezbraniowej przeszła przez profil wodowskazowy Nowa Sól. "Maksymalny poziom wody wyniósł 648 cm a aktualnie wynosi 645 cm, tj. prawie 2 m powyżej stanu alarmowego" - podano w komunikacie.

Jak przekazał IMGW, na Odrze powyżej Głogowa przeważają spadki przy nadal przekroczonych stanach alarmowych. Lokalnie obserwowane są spadki wody poniżej stanów alarmowych (Krzyżanowice, Racibórz, Krapkowice), a nawet ostrzegawczych (Chałupki, Olza, Koźle, Opole-Groszowice). Z kolei we Wrocławiu (Trestno) stan wody wynosi 488 cm i stopniowo opada - przy przekroczonym stanie alarmowym.

Według komunikatu, na odcinku Odry od Głogowa do Połęcka przeważają wzrosty powyżej stanów alarmowych. Ok. północy w poniedziałek prognozowano przekroczenie stanu alarmowego w Białej Górze, gdzie stan wody zaczął dynamicznie rosnąć. Z kolei w Słubicach występuje stabilizacja stanu wody w strefie około alarmowej. Na odcinku Odry od Słubic do stacji hydrologicznej Widuchowa obserwowane są wzrosty w strefie wody wysokiej, punktowo średniej. Natomiast na odcinku Odry od Słubic do stacji hydrologicznej Widuchowa obserwowane są wzrosty w strefie wody wysokiej, punktowo średniej. Od Widuchowej do ujścia nieznaczne wzrosty w strefie średniej.

Jak podał IMGW, aktualnie na stacji hydrologicznej Stary Raduszec poziom wynosi już 607 cm przy tendencji wzrostowej, co spowodowane jest działaniem zbiorników oraz efektem cofki w ujściowym odcinku Bobru. Poziom wody w ujściowym odcinku Warty również utrzymuje tendencję wzrostową w strefie wody wysokiej poniżej stanu ostrzegawczego.

IMGW prognozuje, że stany wody na Odrze od Chałupek do Ujścia Nysy Kłodzkiej będą opadały w strefie wody wysokiej, lokalnie jeszcze powyżej stanów umownych (Krzyżanowice powyżej ostrzegawczego, Racibórz Miedonia powyżej ostrzegawczego, Krapkowice powyżej ostrzegawczego, a Ujście Nysy Kłodzkiej powyżej alarmowego). "Dalej do ujścia Baryczy tendencja spadkowa się utrzyma, ale przy przekroczonych stanach alarmowych" - czytamy w komunikacie.

 

 

W Głogowie - jak informuje IMGW - stan wody będzie powoli opadał powyżej stanu alarmowego. Podobnie w Nowej Soli obserwować będziemy spadki stanu wody powyżej stanu alarmowego.

"Kulminacja fali powodziowej będzie się przemieszczała w dół Odry, zaznaczając się w okresie prognozy w Cigacicach i w Nietkowie w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek rano" - podaje IMGW. Według prognoz w Cigacicach w ciągu najbliższych godzin obserwować będziemy przemieszczanie się kulminacji wezbrania ok. 630 cm, a w Nietkowie we wtorek 620-635 cm. Fala wezbraniowa będzie kulminować przeszło 2 m powyżej stanu alarmowego, tj. o ok 30-50 cm poniżej absolutnego maksimum z 1997 roku.

Z kolei w Połęcku Instytut prognozuje przejście kulminacji wezbrania z wtorku na środę oraz w środę 170-190 cm powyżej stanu alarmowego, tj. o ponad 50 cm poniżej absolutnego maksimum z 1997 roku. Na kolejnych stacjach hydrologicznych od Połęcka do Słubic stany wody będą wzrastały powyżej stanów alarmowych.

Jak podano w komunikacie, "w zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przewidywana jest przeważnie tendencja spadkowa stanów wody lub stabilizacja, odcinkami wahania wywołane głównie pracą urządzeń hydrotechnicznych". "Stany wody będą układały się na ogół w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów umownych" - dodano. Na dolnej Baryczy i na Widawie poniżej Namysłowa prognozowane są powolne wzrosty stanów wody. W związku z utrzymywaniem zwiększonego odpływu ze zbiornika Mietków na Bystrzycy poniżej zbiornika Mietków stany alarmowe pozostaną znacznie przekroczone. Według instytutu dalsze zmiany stanu wody na Bystrzycy od zbiornika Mietków do ujścia do Odry zależeć będą od pracy zbiornika, a w ujściowym odcinku Bystrzycy stan wody może być podniesiony przez wezbrane wody rzeki Odry.

Stany wody mogą wzrastać również w ujściowych odcinkach dopływów Odry od Głogowa do Słubic. Powodem - według instytutu - jest cofka od rosnących stanów wody na Odrze.

Zaznaczono, że "na dolnym Bobrze stan wody będzie utrzymywał się powyżej stanu alarmowego i będzie uzależniony od pracy zbiorników wodnych oraz MEW (małych elektrowni wodnych - przyp. PAP)". Wzrosty powyżej stanu alarmowego prognozuje się również na stacji hydrologicznej Stary Raduszec, w związku z pracą zbiornika oraz oddziaływaniem cofki w ujściowym odcinku Bobru. Według instytutu, w środę 25 września istnieje możliwość przekroczenia stanu absolutnego maksimum z 2010 r. "W ujściowym odcinku Warty również prognozuje się wzrosty w strefie wody wysokiej a następnie w dniu 25 września powyżej stanu ostrzegawczego i alarmowego +efekt cofki+" - napisano w komunikacie.

"Ze względu na spłaszczony kształt fali powodziowej, a co za tym idzie długi okres utrzymywania się powodziowych stanów wody, infrastruktura hydrotechniczna będzie pracowała z najwyższymi obciążeniami przez relatywnie długi czas. Wobec powyższego zwiększa się ryzyko awarii wałów przeciwpowodziowych innych elementów ochrony przeciwpowodziowej" - podano w komunikacie. Instytut zaapelował także o zachowanie ostrożności i reagowanie na wskazania służb. (PAP)

IMGW prognozuje we wtorek opady deszczu w zachodniej, a częściowo w północnej, południowej i środkowej części Polski. Z kolei w środę opady zapowiadane są na północnym zachodzie i południowym wschodzie kraju.

Źródło: PAP

 

Wiadomości

Opóźniony pociąg i co dalej? Znaj swoje prawa!

Rosja nie chciała już bronić Asada, bo jest zajęta Ukrainą! Wiemy kto tak powiedział...

8 grudnia, czyli dzień ubierania choinki. Dowiedz się więcej!

Polska 8 grudnia – co wydarzyło się tego dnia

Poranne bieganie z Karolem Nawrockim. Padły ważne słowa!

Niedziela. Jaka pogoda nas dziś czeka?

Trzymali Syryjczyków w łańcuchach ponad pół wieku. Reżim Asadów

Dlaczego rząd Tuska zostawił powodzian bez pomocy?

Jak nasi przodkowie przygotowywali się do Bożego Narodzenia?

Alice Weidel kandydatką AfD na kanclerza. Chce Dexitu

Rebelianci ogłosili wyzwolenie Damaszku i obalenie reżimu Asada

Korea Płd: prezydent Jun przestanie pełnić obowiązki państwowe

Trump w sprawie użycia armii USA w Syrii

Prezydent Gruzji rozmawiała z Trumpem. Padły mocne słowa

USA zapowiada działania wobec przemocy w Gruzji

Najnowsze

Opóźniony pociąg i co dalej? Znaj swoje prawa!

Poranne bieganie z Karolem Nawrockim. Padły ważne słowa!

Niedziela. Jaka pogoda nas dziś czeka?

Trzymali Syryjczyków w łańcuchach ponad pół wieku. Reżim Asadów

Dlaczego rząd Tuska zostawił powodzian bez pomocy?

Rosja nie chciała już bronić Asada, bo jest zajęta Ukrainą! Wiemy kto tak powiedział...

8 grudnia, czyli dzień ubierania choinki. Dowiedz się więcej!

Polska 8 grudnia – co wydarzyło się tego dnia