Przejdź do treści
14:47 Lublin: 50-latek odpowie za napaść na pielęgniarkę
14:09 Prezydent Andrzej Duda: Obława Augustowska była planową eksterminacją tych, którzy nie złożyli broni, bo nie uznali zniewolenia za wyzwolenie
13:07 Sanepid: sześć kąpielisk nad Zatoką Gdańską w powiecie nowodworskim, od Mikoszewa do Kątów Rybackich, jest w sobotę zamkniętych z powodu wykrycia pozostałości smolistych – mazutu w badanych próbkach wody
11:16 Tarnów: policjanci szukają mężczyzny, który w piątek wieczorem ranił najprawdopodobniej nożem 17-latka na ul. Katedralnej w centrum miasta. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
10:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosja użyła w nocnych atakach 26 pocisków manewrujących i 597 dronów. Doszło do największego od początku wojny ataku dronów na Lwów
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Stan budynku się pogarsza. W gruzach mogą być ludzie

Źródło: twitter

– Stan kamienicy, w której doszło do wybuchu gazu, jest coraz mniej stabilny i w każdej chwili grozi zawaleniem. Inspektorzy nadzoru budowlanego starają się zabezpieczyć budynek, by pozwolić strażakom na bezpieczne prowadzenie akcji ratowniczej – mówił Telewizji Republika Andrzej Płócienniczak, rzecznik katowickiej straży pożarnej.

– Z relacji mieszkańców kamienicy i policji, która ustalała liczbę osób przebywających wówczas w kamienicy, wiemy, że wciąż nie udało się skontaktować z trzyosobową rodziną. Nie wiemy, czy są pod gruzami części zawalonego budynku – dodał rzecznik katowickiej staży pożarnej. 

Jak poinformował z kolei wojewoda śląski Piotr Litwa, stan jednej osoby poszkodowanej podczas wybuchu gazu w kamienicy jest ciężki, czterech – stabilny, niezagrażający życiu – podał wojewoda śląski Piotr Litwa. W gruzowisku poszukiwane są trzy osoby. W centrum miasta są utrudnienia w ruchu.

Eksplozja o godz. 5 w czwartek zniszczyła trzy kondygnacje budynku na ul. Chopina, w pobliżu ul. Sokolskiej w ścisłym centrum Katowic, w zwartej zabudowie pochodzącej w większości z początku XX w. Zawaliła się ściana frontowa, ocalał tylko parter. W budynku zameldowanych było ponad 20 osób. Po wybuchu ewakuowano 15 lokatorów. O tym, czy sąsiednie kamienice będą nadawały się do zamieszkania, zdecyduje nadzór budowlany.

Wojewoda Litwa powiedział, że według ustaleń z władzami miasta i z policją najprawdopodobniej trzy osoby są w miejscu zagrożenia. To "lokatorzy, którzy zamieszkiwali w kamienicy i tych osób poszukujemy" – powiedział Litwa. Dodał, że mieszkały one na trzeciej kondygnacji budynku .

W trzech szpitalach jest pięć poszkodowanych osób, w tym jedna osoba poparzona – w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. "Stan tej osoby jest ciężki. Stan pozostałych osób stabilny – niezagrażający życiu" – powiedział dziennikarzom Litwa. 10 osób jest w ośrodku Caritasu, udzielana jest im pomoc psychologiczna.

Według informacji przekazywanych przez lekarzy z Siemianowic Śląskich, mężczyzna ma poparzone ok. 60 proc. powierzchni ciała oraz podejrzenie oparzeń dróg oddechowych. Jego stan oceniany był jako poważny, stabilny.

Prezydent miasta Piotr Uszok przekazał, iż zapewnione są lokale dla mieszkańców kamienicy. – Wszyscy będą mieli takie lokale" – powiedział Litwa. "Praktycznie nie ma kondygnacji drugiej, trzeciej i poddasza budynku. Część wpadła do środka, a część – ściana frontowa została wyrzucona na chodnik i ulicę" – zaznaczył wojewoda. Trzeba będzie odgruzować miejsce zdarzenia – dodał.

W akcji oprócz ratowników ze straży pożarnej uczestniczy kilkudziesięciu policjantów, ekipy dochodzeniowe – podał wojewoda. W akcję zaangażowano ok. 200 strażaków.

Prowadzący akcję strażacy informowali po godz. 10, że pożar został ugaszony. Ustalono tzw. strefę ciszy umożliwiającą użycie do poszukiwań czułych detektorów dźwięków.

Wokół miejsca katastrofy powstały poważne utrudnienia w ruchu. Opóźnienia notuje m.in. komunikacja autobusowa w centrum miasta.

Po wybuchu zamknięta została jedna z kluczowych arterii komunikacyjnych w centrum miasta – ul. Sokolska – między Placem Wolności i skrzyżowaniem z ul. Chorzowską. Kursuje nią na co dzień m.in. wiele linii autobusowych dojeżdżających do centrum Katowic z terenu aglomeracji katowickiej. W związku z katastrofą ich trasy zostały zmienione.

Jak przekazała rzeczniczka organizującego komunikację w regionie Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP Anna Koteras, utrudnienia dotyczą łącznie 26 linii autobusowych. Linie te kursują objazdami, ale z zachowaniem obsługi wszystkich przystanków na swoich trasach. Wyjątkiem są linie nr 30 i 673, które zamiast przystanku Plac Wolności obsłużą przystanek Stawowa.

Koteras zaakcentowała, że na wszystkich liniach w centrum Katowic należy się liczyć z opóźnieniami.

W związku z zamknięciem ul. Sokolskiej utrudniony jest również ruch samochodowy – dotyczy to jednak przede wszystkim części centrum miasta na północ od przecinającej je głównej linii kolejowej. W południowej części centrum ruch w czwartek rano był nawet mniejszy niż zwykle.

Ratownicy sygnalizowali też, że akcja przeszukiwania gruzowiska kamienicy może potrwać przez wiele godzin, nawet do piątku. Według informacji rzecznika śląskiej straży pożarnej Jarosława Wojtasika, w akcję zaangażowano do tego czasu ok. 200 strażaków. Do pomocy ściągnięto jednostki spoza woj. śląskiego, m.in. z Brzegu, Krakowa i Łodzi. Wojtasik zapowiedział, że w akcji ma być używany ciężki sprzęt i psy wyspecjalizowane w poszukiwaniu ludzi.

Strażacy przygotowywali się też do zabezpieczenia ścian grożących zawaleniem, mierzyli m.in. ich odchylenia od pionu. "Prace odbywają się cały czas z udziałem inspektora nadzoru budowlanego, który na bieżąco ocenia np. gdzie można bezpiecznie wejść, a gdzie nie" – mówił Szczygłowski. Podkreślił również, że straż skontaktowała się z administratorem, który poinformował, że budynek, w tym i instalacja gazowa – była po remoncie.

Jak poinformował rzecznik katowickiego magistratu Jakub Jarząbek, kamienica została oddana do użytku w 1912 r. i było w niej 11 mieszkań prywatnych i 5 komunalnych. W kamienicy zameldowanych było ponad 20 osób. Po wybuchu ewakuowano 15 lokatorów. Część z nich schroniła się w pobliskim kościele. Z rumowiska wyciągnięto kobietę uwięzioną na parterze – poszkodowana trafiła do szpitala.

Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach prok. Marta Zawada–Dybek, postępowanie w tej sprawie będzie prowadzone przez śledczych właśnie z tej prokuratury

www.telewizjarepublika.pl, PAP

Wiadomości

Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]

Czy prokurator może zmienić wynik wyborów? Kida rozwiewa wątpliwości

Neo-TVP w panice po słowach prezydenta o "wieszaniu za zdradę". Paranoiczne komentarze

NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Najnowsze

Zamieszanie wokół słów Duszczyka. „Służby w akcji” punktują za sprzeczne wypowiedzi ws. kontroli granicznych [WIDEO]

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Czy prokurator może zmienić wynik wyborów? Kida rozwiewa wątpliwości

Neo-TVP w panice po słowach prezydenta o "wieszaniu za zdradę". Paranoiczne komentarze

NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego