Przejdź do treści
19:10 W izraelskich atakach na Strefę Gazy w piątek zginęło 16 osób. Czterech żołnierzy izraelskich zginęło w eksplozji zaminowanego budynku
18:20 W programie "Gość Dzisiaj" o godz. 20:20 w Telewizji Republika wystąpią dziś poseł Marek Jakubiak (Wolni Republikanie) i europoseł Maciej Wąsik (Prawo i Sprawiedliwość)
18:02 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zobowiązującą deweloperów do publikowania cen oferowanych przez nich mieszkań
17:00 Tomasz Sakiewicz o ataku Niewiery: to początek kampanii nienawiści przeciwko Nawrockiemu
15:50 "Stosowanie systemu Pegasus wobec Krzysztofa Brejzy (KO) nie było sprawą polityczną, dotyczyło kwestii organizowania przez władze Inowrocławia farmy trolli" - powiedział były szef CBA Ernest Bejda w piątek przed komisją śledczą ds. Pegasusa
14:30 Ernest Bejda: system Pegasus był wyłączony z procedury akredytacji, bo nie przetwarzał informacji niejawnych
14:16 Prezydent Andrzej Duda w rocznicę śmierci sierż. Sitka: jego ofiara pozostaje w naszej pamięci
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej zaprasza do podpisywania list poparcia referendum lokalnego w Piotrkowie Tryb. Dziś przy Akademii Piotrkowskiej na ul. Słowackiego, od godz. 14.00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Wrocław zaprasza na spotkanie otwarte z red. nacz. "Gazety Polskiej" i prezesem Republiki - Tomaszem Sakiewiczem. 7 czerwca, godz. 13:00. Sala NOT, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 74, Wrocław
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Stabilizacja i bezpieczeństwo... Morawiecki o możliwych scenariuszach

Źródło: Telewizja Republika

"Wiele krajów Europy Zachodniej nie płaci tyle, ile powinny na składki na obronność. (...) Nam się to udaje, dzięki temu, że byliśmy w stanie naprawić nasze finanse publiczne", mówił premier Mateusz Morawiecki podczas Kongresu Gospodarczo-Technologicznego - Impact\'23.

Nie ulega wątpliwości, że w ciągu kilku ostatnich lat, a szczególnie od wybuchu wojny na Ukrainie, jedność transatlantycka zacieśniła się bardziej niż kiedykolwiek. Duży wpływ ma na to polityka, jaką zarówno Joe Biden, jak i jego administracja, prowadzą względem Europy.

Między innymi na ten temat rozmawiano dziś podczas Kongresu Gospodarczo-Technologicznego - Impact'23.

"To, czego potrzebuje teraz wolny świat to silna współpraca transatlantycka. Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska, co jest faktycznie dobrą podstawą", mówił polski premier.

Premier @MorawieckiM podczas Impact’23 w #Poznań: Wolny świat potrzebuje silnej jedności i współpracy transatlantyckiej. 🇵🇱 jest zarówna proamerykańska i proeuropejska - jesteśmy dobrym interkonektorem między tymi filarami stabilności, wolnym handlem i bezpieczeństwem. pic.twitter.com/V0jxxURh2D

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 10, 2023

"Dali się nabrać"

Jak ocenił, model operacyjny niektórych krajów zachodnioeuropejskich można było śmiało określić mianem "częściowo zagrożonym". Wymienił tu m.in. tanią energię z Rosji, na co dawały złapać się poszczególne kraje. Podobnie z nabywaniem taniej siły roboczej.

"Wiele krajów Europy Zachodniej nie płaci również tyle, ile powinny na składki na obronność. Ten model jest w tej chwili w ślepej uliczce. Niektóre kraje zaczynają patrzeć ku Chinom i innym regionom świata, które mogą rzekomo przebudować globalny pejzaż" , wskazał Morawiecki.

W tym miejscu wskazał, że - jego zdaniem - "jedyną nadzieją na stabilizację i bezpieczeństwo przez najbliższe kilkadziesiąt lat, będzie ponowne zjednoczenie pomiędzy USA a Zjednoczoną Europą".

Zapytany o to, jak Polska daje radę przeznaczać coraz więcej proc. PKB na wydatki związane z obronnością, premier odparł, że było to możliwe "tylko dzięki temu, że byliśmy w stanie naprawić nasze finanse publiczne".

"Biznes międzynarodowy płaci swój udział w podatkach, ale walczymy z rajami podatkowymi. Dzięki dobrej polityce ekonomicznej, byliśmy w stanie przeznaczyć więcej środków na obronność", wskazał.

A jeśli wygra Trump?

Prowadzący rozmowę zapytał o możliwość dalszej współpracy pomiędzy USA, a Europą, w sytuacji, gdyby wybory prezydenckie w USA wygrał Donald Trump.

"Jesteśmy w stanie pracować zarówno z Republikanami i Demokratami. Muszę jednak pochylić tu czoła przed Bidenem i jego administracją, jeśli chodzi o Ukrainę i kryzys, jaki spowodowała rosyjska agresja", mówił Mateusz Morawiecki.

Jak dodał - "gdyby nie wsparcie USA, to Ukraina prawdopodobnie nie byłaby suwerenna i niepodległa. Ważne jest to, że mamy taka amerykańską administrację, która faktycznie docenia i rozumie zawirowania w tym regionie".

"Wierzę, że niezależnie od tego, kto będzie kolejnym prezydentem USA, będziemy mieli kontynuację polityki prowadzonej w Europie Zachodniej", podsumował. 

niezalezna.pl, Twitter.com

Wiadomości

"Gość Dzisiaj": godz. 20:20 w Republice. Zapraszamy!

Na Węgrzech koniec z symbolami mniejszości seksualnych na budynkach rządowych

Przetarg dla kancelarii powiązanej z Trzecią Drogą? Dziennikarz WP ujawnia kulisy

Prezydent podpisał ustawę o obowiązku publikacji cen mieszkań

Skandal! Reżyserka Elwira Niewiera powiązała zwycięstwo Nawrockiego z rosyjską propagandą

Bejda odrzucił zarzut, że stosowanie systemu Pegasus wobec Brejzy było sprawą polityczną

STRIFE 14: Gala w Piotrkowie Trybunalskim już jutro!

Doda pokazała zdjęcie w aparaturze. Fani przestraszeni: "Co ci się stało?!"

Czy NIK przyjrzy się programowi „Czyste Powietrze”? Reakcja na interwencję Janusza Kowalskiego

Tusk mówi o rozwadze ws. fałszerstw, ale… wciąż nie pogratulował Nawrockiemu

Tomasz Sakiewicz o ataku Niewiery: to początek kampanii nienawiści przeciwko Nawrockiemu

Znów zwolnienia grupowe w PKP Cargo. Spółka zwija się z rynku

Kuźmiuk: Kosiniak-Kamysz cierpi na syndrom sztokholmski

PO atakuje CPAC, a niemiecka prasa wtóruje

Polacy nie wiedzą, jak dużo zrobił dla nich rząd Tuska! TVP w likwidacji wyjaśnia, jak jest [WIDEO]

Najnowsze

"Gość Dzisiaj": godz. 20:20 w Republice. Zapraszamy!

Skandal! Reżyserka Elwira Niewiera powiązała zwycięstwo Nawrockiego z rosyjską propagandą

Bejda odrzucił zarzut, że stosowanie systemu Pegasus wobec Brejzy było sprawą polityczną

STRIFE 14: Gala w Piotrkowie Trybunalskim już jutro!

Doda pokazała zdjęcie w aparaturze. Fani przestraszeni: "Co ci się stało?!"

Na Węgrzech koniec z symbolami mniejszości seksualnych na budynkach rządowych

Przetarg dla kancelarii powiązanej z Trzecią Drogą? Dziennikarz WP ujawnia kulisy

Prezydent podpisał ustawę o obowiązku publikacji cen mieszkań