Spotkanie Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana w Budapeszcie. O czym będą dyskutować?
Problematyka energetyczna, klimatyczna i migracyjna, a także sprawy bezpieczeństwa oraz przyszłości Unii Europejskiej to tematy, które poruszone zostaną podczas rozmów Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Budapeszcie.
Szef rządu spotka się też z prezydentem Węgier, Janosem Aderem. W podróży towarzyszą premierowi m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski oraz wiceszef tego resortu Konrad Szymański.
– To pierwsza bilateralna wizyta premiera Mateusza Morawieckiego, a to, że ona odbędzie się na Węgrzech, stanowi nie tylko podkreślenie tego, że zależy nam na dalszej dobrej polsko-węgierskiej współpracy, ale także tego, że mamy szereg wspólnych celów, łączy nas podobne spojrzenie na wiele kwestii, w tym problematykę migracyjną - mówiła rzeczniczka rządu, Joanna Kopcińska.
Jej zdaniem, ta wizyta pokazuje "ciągłość naszej polityki i solidarności wobec regionu".
Z Węgrami łączy nas wiele wspólnych spraw na forum UE. W przypadku negocjacji ws. budżetu wieloletniego po roku 2020 prowadzimy intensywne prace nad wspólnym stanowiskiem regionalnym. Zależy nam, by w tych wszystkich sprawach państwa naszego regionu mówiły jednym głosem, bowiem jedność państw regionu pozwoli nam na skuteczniejsze pokazanie naszych interesów w UE - mówiła.
Rzeczniczka rządu zaznaczyła, że premierowi zależy na wzmacnianiu i rozbudowywaniu współpracy Polski z Węgrami. – Polityka regionalna jest istotnym elementem polskiej polityki zagranicznej - podkreśliła Kopcińska.
– Podczas wizyty omówione zostaną kwestie dwustronne oraz nowe perspektywy rozwojowe. Premierzy będą rozmawiać też o bieżącej agendzie Unii Europejskiej, przyszłości Wspólnoty, problematyce energetycznej, klimatycznej i migracyjnej. Poruszona zostanie też kwestia praworządności i polityka bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście objęcia przez Polskę niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-20 - dodała.
Premierzy poruszą też kwestie rozwoju obrony europejskiej i współpracy w ramach NATO, a także Bałkanów Zachodnich.