Przejdź do treści
18:45 IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi, które obejmą województwo świętokrzyskie i śląskie oraz część woj. lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, łódzkiego, opolskiego i dolnośląskiego
18:31 PKP Cargo: Agnieszka Wasilewska-Semail odwołana z funkcji prezesa spółki
17:38 Watykan: premier Włoch Giorgia Meloni odwiedziła Papieskie Kolegium Polskie na Awentynie w Rzymie, gdzie powstało muzeum św. Jana Pawła II
16:26 Muzyka: zmarł piosenkarz Chris Rea, autor utworu "Driving Home For Christmas"
15:47 GIS: około 30 tys. tygodniowo zachorowań na grypę, rośnie aktywność wirusa
14:31 Mazowieckie: Akt oskarżenia w sprawie śmierci noworodka w Brzezinach
14:23 Polska: Prezydent podpisał nowelę mającą poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Spokojna noc w Kijowie. Manifestanci budowali nowe barykady

Źródło: Twitter

Noc z niedzieli na poniedziałek w Kijowie minęła spokojnie. Na Chreszczatyku, głównej ulicy prowadzącej do Majdanu Niepodległości, zbudowano nową barykadę. Wzmocniono też barykady obok budynku parlamentu.

Barykady budują uczestnicy prounijnych demonstracji, domagający się dymisji władz, które odmówiły w listopadzie podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Budowanie barykad to odpowiedź na apel opozycji, która nawołuje do całkowitego unieruchomienia pracy instytucji państwowych.

W niedzielę po godz. 22 do zajętego przez manifestantów budynku kijowskiego magistratu zaczęto zwoływać ochotników do budowania nowej barykady, którą ustawiono w poprzek ulicy Chreszczatyk na wysokości ul. Bohdana Chmielnickiego. Materiał do budowy barykady został wzięty z jednego z pobliskich budynków, który na czas remontu elewacji został osłonięty płytami pilśniowymi.

Przez kilka godzin w nocy trwało też wzmacnianie dwóch barykad na ulicy, przy której znajduje się parlament i siedziba rządu. Pierwszą z nich utworzono z trzech zaparkowanych w poprzek jezdni samochodów, w tym jednego ciężarowego. Za samochodami stworzono dodatkową zaporę z ciężkich metalowych ławek przeciągniętych z pobliskiego parku.

W pobliżu rozstawiono też dwa duże wojskowe namioty. Kilkadziesiąt metrów dalej kolejną barykadę zrobiono m.in. z ławek obciążonych betonowymi kwietnikami i części metalowego ogrodzenia, którego spawanie trwało do późnych godzin nocnych.

Kilkanaście metrów za tą barykadą stoi kordon milicji schowany za zaparkowanymi autobusami. Milicjanci mają bronić budynków parlamentu i rządu.

Kolejną barykadę i wojskowy namiot ustawiono na skrzyżowaniu ulic prowadzących w kierunku budynków parlamentu i siedziby prezydenta Wiktora Janukowycza.

Ok. północy z miasteczka namiotowego na Majdanie wyruszył patrol dziesięciu byłych żołnierzy ukraińskiej armii, którzy jako ochotnicy wzmocnili jego ochronę. Weterani przechodzili od barykady do barykady i dawali wskazówki ochraniającym je manifestantom.

Na ulicy Bankowej prowadzącej do siedziby prezydenta grupka żołnierzy minęła barykadę manifestantów i podeszła do kordonu milicji. Przywódca weteranów spytał dowódcę oddziału, czy jego ludzie nie są zmęczeni. "Zmieniamy się co godzinę" - odpowiedział milicjant. Weterani zawrócili i poszli kontrolować kolejne barykady manifestantów. Na Majdan wrócili przed godz. 3 nad ranem.

W niedzielę po południu protestujący dotarli do budynku Rady Ministrów kolumną, która wyszła z Majdanu Niepodległości w centrum Kijowa. Inna kolumna przeszła z Majdanu pod siedzibę Janukowycza.

Według mediów w niedzielę na Majdanie zgromadziło się około 100 tysięcy ludzi. Opozycja mówi o milionie. Po południu ten plac w centrum ukraińskiej stolicy był szczelnie wypełniony. Tysiące ludzi znajdowało się na Chreszczatyku.

Przez całą noc na Majdanie przebywało kilka tysięcy ludzi. Niektórzy chronili się przed chłodem w zajętych wcześniej budynkach: siedzibie władz miejskich i domu związków zawodowych.

3 grudnia ukraiński parlament odrzucił w głosowaniu wniosek opozycji w sprawie dymisji rządu, obarczanego winą za użycie siły wobec demonstrantów w ostatni weekend listopada. W odpowiedzi opozycja ogłosiła blokadę budynku administracji prezydenta.

W Kijowie skoncentrowane są duże siły wojsk wewnętrznych MSW i jednostek specjalnych milicji Berkut, które w sobotę 30 listopada nad ranem rozpędziły manifestantów, a dzień później brutalnie odpierały ataki tłumu na siedzibę prezydenta.

pap

Wiadomości

Bogucki radzi Tuskowi: może warto sprawdzić operatora czy techniczny stan telefonu

Rosjanie utrudniają przejęcie konsulatu w Gdańsku. Co teraz zrobi Sikorski?

Wyrok więzienia dla pedofila cofnięty. Bo w składzie neo-sędzia

Tusk chwali się tanim paliwem. Internauci punktują: Polacy przepłacali jak "za woły"

"Zasługują na szacunek i słowa podziękowania". Wiemy, gdzie i z kim prezydent Nawrocki spotka się w Wigilię Bożego Narodzenia

Silva wraca do Europy. Kiwior i Bednarek z nową konkurencją w defensywie FC Porto

Akt oskarżenia wobec Obajtka. "Cyrk ma trwać, żeby fanatycy dostali prezent na święta"

"Samonapędzająca się pętla dezinformacji". Putin otrzymuje zbyt optymistyczne raporty o wojnie?

Już nie zaśpiewa „Driving home for Christmas”. Chris Rea nie żyje

Kowalski:Tusk precyzyjnie realizuje agendę Niemiec

Będzie kolejny wniosek o ENA ws. Romanowskiego. Adwokat reaguje

Chaos w wymiarze sprawiedliwości. Pomysły Żurka mogą być kosztowne dla budżetu państwa

Asertywna polityka Polski względem Ukrainy. Najwyższy czas?

Sukces rządu rozpływa się we mgle? Bruksela zmienia zasady gry

Według Donalda Tuska paliwo jest po 5.18. Oprócz niego nikt tego nie zauważył

Najnowsze

Bogucki radzi Tuskowi: może warto sprawdzić operatora czy techniczny stan telefonu

"Zasługują na szacunek i słowa podziękowania". Wiemy, gdzie i z kim prezydent Nawrocki spotka się w Wigilię Bożego Narodzenia

Silva wraca do Europy. Kiwior i Bednarek z nową konkurencją w defensywie FC Porto

Akt oskarżenia wobec Obajtka. "Cyrk ma trwać, żeby fanatycy dostali prezent na święta"

Putin

"Samonapędzająca się pętla dezinformacji". Putin otrzymuje zbyt optymistyczne raporty o wojnie?

Rosjanie utrudniają przejęcie konsulatu w Gdańsku. Co teraz zrobi Sikorski?

Wyrok więzienia dla pedofila cofnięty. Bo w składzie neo-sędzia

Tusk chwali się tanim paliwem. Internauci punktują: Polacy przepłacali jak "za woły"