62,5 proc. respondentów w sondażu na zlecenie ministerstwa klimatu poparło budowę w Polsce elektrowni jądrowej. Sprzeciw wobec atomu wyraziło 31,6 proc. ankietowanych. 46 proc. badanych twierdzi, że nie przeszkadza im elektrownia jądrowa obok ich miejsca zamieszkania.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zleciło przeprowadzenie badania na temat energetyki jądrowej w Polsce, które zostało zrealizowane przez firmę Danae w listopadzie 2020 r., metodą CATI na reprezentatywnej grupie 2110 osób w wieku 15–75 lat.
46 proc. ankietowanych poparłoby ewentualną budowę elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania, ale ponad 51 proc. byłoby temu przeciwne. 32 proc. spośród respondentów wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec takiego scenariusza. Tylko 6 proc. respondentów nie miało zdania i nie potrafiło wskazać jednoznacznej odpowiedzi.
Aż 70 proc. ankietowanych uważa, że budowa elektrowni jądrowych jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. 72,6 proc. uznało, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.
W październiku 2020 r. rząd przyjął aktualizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Nowelizacja zakłada, że pierwszy reaktor miałby ruszyć w 2033 r.