Przejdź do treści
Skończy się bezkarność kasty sędziów stanu wojennego!
Wikipedia

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego rozstrzygnie zagadnienia prawne, które mają fundamentalne znaczenie dla możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sędziów wydających w okresie stanu wojennego niesprawiedliwe wyroki, skazujące działaczy opozycji demokratycznej - informuje Instytut Pamięci Narodowej.

Posiedzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego w pełnym składzie ma odbyć się dzisiaj, 19 września, o godzinie 14. Jak podkreśla Instytut Pamięci Narodowej, jego przedmiotem będzie "rozstrzygnięcie zagadnień prawnych, mających fundamentalne znaczenie dla możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sędziów wydających w okresie stanu wojennego niesprawiedliwe wyroki, skazujące działaczy opozycji demokratycznej".

Potrzebę rozstrzygnięcia wątpliwości prawnych w tym zakresie dostrzegł skład trzech sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, rozpoznający zażalenie sędziego Sądu Najwyższego w stanie spoczynku na uchwałę zezwalającą na pociągniecie go do odpowiedzialności karnej. Sąd Najwyższy przedstawił zagadnienia prawne składowi siedmiu sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, następnie skład siedmiu sędziów, z uwagi na znaczenie dla praktyki sądowej oraz powagę występujących wątpliwości, przedstawił te zagadnienia do rozstrzygnięcia składowi całej Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN.

Jak zaznacza w komunikacie prasowym IPN, podjęta uchwała będzie miała rozstrzygające znaczenie dla praktyki sądowej, bowiem uchwały całej izby Sądu Najwyższego z chwilą ich podjęcia, uzyskują moc zasad prawnych i są wiążące dla innych składów Sądu Najwyższego.

Przewodniczącym składu orzekającego w sprawie II ZZP 2/22 będzie Prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej, sędzia Wiesław Kozielewicz.

Przypominamy, że w grudniu 2022 roku, dosłowsnie w przedzień wprowadzenia Stanu Wojennego, pion śledczy IPN zapowiedział analizę 143 wyroków wydanych w stanie wojennym, które miały charakter represji politycznych. Celem jest doprowadzenie do uchylenia immunitetów sędziom i prokuratorom, którzy wtedy złamali prawo.

- Żyjemy w wolnej, niepodległej i suwerennej Polsce, a w polskich sądach wciąż orzekają sędziowie, a oskarżają prokuratorzy, którzy w latach 80-tych brali udział w wojnie przeciwko narodowi polskiemu, a więc stanie wojennym - mówił podczas konferencji prezes IPN, dr Karol Nawrocki. - W stanie wojennym wojskowe sądy i prokuratury były jednym z organów represji wobec Polaków, oskarżając i wydając wyroki nie tylko wobec członków opozycji antykomunistycznej, ale wobec tych wszystkich, którzy mieli odwagę upomnienia się o wolną i niepodległą Polskę - dodał.

Przypomniał, że w 2021 roku wspólnie z prokuratorem Andrzejem Pozorskim, dyrektorem Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, podjął decyzję o "zmianie dynamiki i balansu zajmowania się przez prokuratorów IPN zbrodniami sądowymi, kładąc nacisk na zbrodnie z lat 80-tych".

We wrześniu 2021 r. prokuratorzy oddziałowych komisji ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu otrzymali materiały dotyczące 143 wyroków wydanych przez sądy wojskowe w oparciu o przepisy dekretu o stanie wojennym celem oceny ich legalności. Zadanie prokuratorów IPN polegało na zbadaniu, czy w sprawach tych mogło dojść do naruszeń prawa wyczerpujących znamiona zbrodni komunistycznych.

Jak poinformował w grudniu 2022 roku dr Karol Nawrocki, w ciągu roku prokuratorzy IPN złożyli do Sądu Najwyższego 38 wniosków, które mają umożliwić pociągnięcie do odpowiedzialności 25 sędziów i 5 prokuratorów. Wydano 55 postanowień o przedstawieniu zarzutów byłym sędziom i prokuratorom z czasów komunistycznych, których nie obejmuje immunitet. Prokuratorzy przygotowali także 7 aktów oskarżenia wobec 9 osób, które były związane z orzekaniem lub oskarżaniem w czasach komunistycznych.

IPN, rp.pl

Wiadomości

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!

Obajtek: paru nieodpowiedzialnych polityków drwi sobie z polskiej gospodarki

Marszałkini potrafi zadbać o swoich ludzi

Sejm prawie jednogłośnie za ułatwieniem udzielenia pomocy powodzianom

Najnowsze

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP