Skończy się bezkarność kasty sędziów stanu wojennego!
Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego rozstrzygnie zagadnienia prawne, które mają fundamentalne znaczenie dla możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sędziów wydających w okresie stanu wojennego niesprawiedliwe wyroki, skazujące działaczy opozycji demokratycznej - informuje Instytut Pamięci Narodowej.
Posiedzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego w pełnym składzie ma odbyć się dzisiaj, 19 września, o godzinie 14. Jak podkreśla Instytut Pamięci Narodowej, jego przedmiotem będzie "rozstrzygnięcie zagadnień prawnych, mających fundamentalne znaczenie dla możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sędziów wydających w okresie stanu wojennego niesprawiedliwe wyroki, skazujące działaczy opozycji demokratycznej".
Potrzebę rozstrzygnięcia wątpliwości prawnych w tym zakresie dostrzegł skład trzech sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, rozpoznający zażalenie sędziego Sądu Najwyższego w stanie spoczynku na uchwałę zezwalającą na pociągniecie go do odpowiedzialności karnej. Sąd Najwyższy przedstawił zagadnienia prawne składowi siedmiu sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, następnie skład siedmiu sędziów, z uwagi na znaczenie dla praktyki sądowej oraz powagę występujących wątpliwości, przedstawił te zagadnienia do rozstrzygnięcia składowi całej Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN.
Jak zaznacza w komunikacie prasowym IPN, podjęta uchwała będzie miała rozstrzygające znaczenie dla praktyki sądowej, bowiem uchwały całej izby Sądu Najwyższego z chwilą ich podjęcia, uzyskują moc zasad prawnych i są wiążące dla innych składów Sądu Najwyższego.
Przewodniczącym składu orzekającego w sprawie II ZZP 2/22 będzie Prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej, sędzia Wiesław Kozielewicz.
Przypominamy, że w grudniu 2022 roku, dosłowsnie w przedzień wprowadzenia Stanu Wojennego, pion śledczy IPN zapowiedział analizę 143 wyroków wydanych w stanie wojennym, które miały charakter represji politycznych. Celem jest doprowadzenie do uchylenia immunitetów sędziom i prokuratorom, którzy wtedy złamali prawo.
- Żyjemy w wolnej, niepodległej i suwerennej Polsce, a w polskich sądach wciąż orzekają sędziowie, a oskarżają prokuratorzy, którzy w latach 80-tych brali udział w wojnie przeciwko narodowi polskiemu, a więc stanie wojennym - mówił podczas konferencji prezes IPN, dr Karol Nawrocki. - W stanie wojennym wojskowe sądy i prokuratury były jednym z organów represji wobec Polaków, oskarżając i wydając wyroki nie tylko wobec członków opozycji antykomunistycznej, ale wobec tych wszystkich, którzy mieli odwagę upomnienia się o wolną i niepodległą Polskę - dodał.
Przypomniał, że w 2021 roku wspólnie z prokuratorem Andrzejem Pozorskim, dyrektorem Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, podjął decyzję o "zmianie dynamiki i balansu zajmowania się przez prokuratorów IPN zbrodniami sądowymi, kładąc nacisk na zbrodnie z lat 80-tych".
We wrześniu 2021 r. prokuratorzy oddziałowych komisji ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu otrzymali materiały dotyczące 143 wyroków wydanych przez sądy wojskowe w oparciu o przepisy dekretu o stanie wojennym celem oceny ich legalności. Zadanie prokuratorów IPN polegało na zbadaniu, czy w sprawach tych mogło dojść do naruszeń prawa wyczerpujących znamiona zbrodni komunistycznych.
Jak poinformował w grudniu 2022 roku dr Karol Nawrocki, w ciągu roku prokuratorzy IPN złożyli do Sądu Najwyższego 38 wniosków, które mają umożliwić pociągnięcie do odpowiedzialności 25 sędziów i 5 prokuratorów. Wydano 55 postanowień o przedstawieniu zarzutów byłym sędziom i prokuratorom z czasów komunistycznych, których nie obejmuje immunitet. Prokuratorzy przygotowali także 7 aktów oskarżenia wobec 9 osób, które były związane z orzekaniem lub oskarżaniem w czasach komunistycznych.