17 nadmorskich kąpielis na terenie woj. pomorskiego objęte jest zakazem korzystania z wody. W 15 powodem są sinice, w dwóch innych wykryto zanieczyszczenie w postaci nadmiernej ilości bakterii.
Jak wynika z informacji Głównego Inspektora Sanitarnego, z powodu zakwitu sinic zamkniętych jest pięć nadmorskich kąpielisk w Gdańsku: Stogi, Dom Zdrojowy w Brzeźno, Molo Brzeźno, Jelitkowo i Klipper Jelitkowo. Kąpiel możliwa jest w pozostałych trzech gdańskich lokalizacjach, w których można pływać pod okiem ratowników – w kąpielisku Orle, Świbno i Sobieszewo na Wyspie Sobieszewskiej.
Także z powodu sinic, w piątek rano zamknięte są trzy (z czterech) gdyńskich kąpielisk – w Orłowie, Redłowie i Babich Dołach. Wolne od sinic jest natomiast wszystkich dziewięć kąpielisk, jakie zorganizowano przy plażach w Sopocie.
Stan poszczególnych kąpielisk można sprawdzać w internecie -> KLIKAJĄC TU.
Wakacje to idealny czas na bezpieczną kąpiel❗️Sprawdź jakość wody w kąpielisku, do którego się wybierasz na #serwiskapieliskowy : https://t.co/3fc6hwgfJv
— Tomasz Augustyniak (@augustyniaktom) 26 lipca 2019
Znajdziesz tam także wiele przydatnych informacji o infrastrukturze kąpieliska @GIS_gov pic.twitter.com/f2Lf7Ux0Z7
Pomorski Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody.
Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.
Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Czytaj także: