Senat przyjął z poprawkami nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Za przyjęciem było 66 senatorów, 29 wstrzymało się od głosu. Do projektu wprowadzono jednak pewne poprawki. Jutro ma się nimi zająć Sejm. Jedną z najważniejszych ze zmian jest wprowadzenie odstępstwa od zasady badania spraw według kolejności ich wpływu. Prezes TK będzie mógł w ważnych przypadkach pominąć kolejkę spraw. Dodatkowo wzmocniono rolę Rzecznika Praw Obywatelskich, który będzie mógł przystąpić do każdej ze spraw.
Zgodnie z nową ustawą pełny skład TK, to minimum 11 sędziów, którzy rozpatrywaliby sprawy o szczególnej zawiłości. Z kolei pozostałe składy orzekające to 5 i 3 sędziów. Dodatkowo umieszczono również zapis o możliwości zgłoszenia sprzeciwu od wyroku przez czterech sędziów. Wówczas taka sprawa byłaby odraczana na maksymalnie pół roku.
Wczoraj odbyło się posiedzenie połączonych sejmowych komisji ustawodawczej oraz sprawiedliwości i praw człowieka z udziałem prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Prof. Andrzej Rzepliński przedstawił posłom informację o problemach wynikających z działalności i orzecznictwa TK w zeszłym roku. – Trybunał wymaga stabilnego prawa. Uchwalanie ustaw co 2-3 miesiące stanowi element rozwibrowania instytucji, zabiera Trybunałowi dużo energii – mówił. CZYTAJ WIĘCEJ