Totalna lamentuje. Mimo ich wniosków sejm nie odrzucił projektu ws. SN. II czytanie jeszcze dziś
Jeszcze w czwartek późnym wieczorem ma się odbyć II czytanie projektu PiS, nowelizującego ustawy o SN, KRS, sądach i prokuraturze. Sejm nie zgodził się na odrzucenie tego projektu.
W czwartek przed południem Sejm przeprowadził pierwsze czytanie projektu PiS w sprawie m.in. zmian w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego oraz procedurze obsadzania stanowisk sędziowskich w SN.
Projekt dotyczy również m.in. zmian w ustroju sądów oraz przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa i prokuraturze.
Wnioski o odrzucenie projektu podczas sejmowej debaty złożyły kluby opozycyjne: PO, Nowoczesnej i PSL-UED. Za odrzuceniem projektu głosowało 185 posłów, przeciw było 230, zaś 7 wstrzymało się od głosu. Projekt trafił do sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
Następnie Sejm przyjął w głosowaniu wnioski przewidujące, że komisja ma przedstawić sprawozdanie jeszcze w czwartek. Posiedzenie komisji przewidziano na godz. 15. Przyjęto również wniosek, aby także w czwartek - późnym wieczorem, po godz. 23 - odbyło się drugie czytanie tego projektu. Podczas drugiego czytania przewidziano pięciominutowe oświadczenia klubów i kół poselskich.
Przedstawiciel wnioskodawców Marek Ast (PiS) mówił wcześniej, projekt da szansę na w miarę szybki wybór pierwszego prezesa tego sądu.
W projekcie zaproponowano, aby Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na I prezesa niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN, a nie - tak jak obecnie - dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska.
Waldemar Buda (PiS) przekonywał, że "jeżeli wyzbyć się argumentów natury politycznej, to tę ustawę należy ocenić jako ustawę techniczną, która porządkuje wiele materii z zakresu wymiaru sprawiedliwości".