O roli Trójkąta Weimarskiego, sytuacji na Ukrainie oraz o polityce klimatycznej rozmawiali w Paryżu szefowie MSZ Polski i Francji Grzegorz Schetyna i Laurent Fabius. Stosunki między obu państwami Schetyna określił jako „strategiczne partnerstwo”.
Jak zaznaczył nowy szef polskiej dyplomacji, nie jest przypadkiem, że Francja jest pierwszym państwem, które odwiedza po objęciu stanowiska. – Przyjechałem do przyjaciół, do kraju, który jest naszym strategicznym partnerem, historycznym i politycznym przyjacielem – powiedział Schetyna.
Z kolei Fabius mówił o tym, że Polska jest „wielkim partnerem” Francji; zapowiedział też ścisłą współpracę z naszym krajem.
Schetyna zwrócił uwagę na znaczenie relacji na linii Warszawa-Berlin-Paryż w ramach Trójkąta Weimarskiego. – To ważny projekt dla Europy tu i dzisiaj, dla europejskiego bezpieczeństwa. Jest ważne, abyśmy wspólnie mogli wpływać na politykę europejską – ocenił.
Szef polskiej dyplomacji zapowiedział spotkanie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego na początku listopada.
Schetyna i Fabius rozmawiali także o konflikcie na Ukrainie. – Będziemy wspierać każde pokojowe rozwiązanie tego konfliktu. Deklarujemy pełne zaangażowanie. Dla nas to jest wyzwanie – zapewnił polski minister.
– Czeka nas wiele pracy. Potrzebujemy stałych rozwiązań politycznych – oświadczył z kolei Fabius.
Ważnym tematem rozmów była również polityka klimatyczna i unijne plany redukcji emisji CO2, którym poświęcony będzie pod koniec października szczyt UE w Brukseli.
– Mamy tutaj porozumienie. Rozmawialiśmy o tym. Będziemy szukać najlepszego wyjścia z tej trudnej sytuacji. Zobowiązania podjęte przez Polskę w 2008 roku są przez nas realizowane. Nie chcemy jednak przyspieszać na drodze do przebudowy polityki energetycznej w najbliższych latach, dziesięcioleciach. Tutaj mamy wspólne stanowisko – podkreślił Schetyna.
Fabius mówił z kolei o konieczności uzgodnienia wspólnego, unijnego stanowiska – co jak podkreślił – nie będzie łatwe.
Ministrowie rozmawiali też o sytuacji w Syrii i Iraku. Fabius podkreślił, że nie można pozwolić, aby w regionie panował „barbarzyński terroryzm”.
Fabius i Schetyna rozmawiali po angielsku, nie korzystali z usług tłumacza. Schetyna bezpośrednio z Paryża udał się z wizytą do Berlina, gdzie będzie rozmawiał z szefem MSZ Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.