Przejdź do treści
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Sasin: sytuacja epidemiczna na Śląsku jest ustabilizowana

Źródło:

Liczba zakażonych na Śląsku, poza dużymi ogniskami, nie odbiega od statystyk w innych dużych województwach, sytuacja została ustabilizowana - poinformowali na wspólnej konferencji wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister zdrowia Łukasz Szumowski i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Od 9 czerwca na trzy tygodnie ograniczono lub wstrzymano wydobycie w 12 kopalniach. Decyzję uzasadniano koniecznością zduszenia ognisk epidemii na Śląsku. 

"Widać wyraźnie, że działania, które podjął rząd w ostatnich tygodniach, były skuteczne. Od środy na Śląsku mamy bardzo wyraźny spadek liczby osób zarażonych. Dzisiaj jest to trend - jesteśmy o tym przekonani - który będzie się utrzymywał" - stwierdził Sasin. 

Sytuację epidemiczną na Śląsku określił jako ustabilizowaną. "Główne ogniska zarażeń, które miały miejsce w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej zostały wyizolowane, zostały opanowane i kopalnie po zakończeniu okresu ograniczenia wydobycia będą mogły bezpiecznie wrócić do pracy" – mówił wicepremier.

Dodał, że żaden inny region nie został tak kompleksowo przebadany. "Ta liczba badań na Śląsku była największa. Dzisiaj nie ma żadnych powodów, żeby uważać, że mieszkańcy Śląska w jakiś szczególny sposób stwarzają niebezpieczeństwo, wręcz przeciwnie. Dzisiaj jeśli ktoś jest ze Śląska, możemy powiedzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że jest osobą zdrową" - oświadczył Sasin.

Jak poinformował, na Śląsku przeprowadzono ponad 220 tys. testów, przebadano ponad 100 tys. górników i ich rodzin.

Szumowski dodał, że w piątek odnotowano w całym kraju 352 przypadki zakażeń, z czego 91 na Śląsku. "Ale pamiętajmy, że 40 kilka osób, jest jeszcze z przesiewów górników i ich rodzin. To oznacza, że gdybyśmy nie patrzyli na te przesiewy, które robimy aktywnie, trochę na wyrost niż zaleca to WHO, niż robią to kraje w Europie, to mielibyśmy 50 kilka nowych zakażeń na Śląsku" - powiedział szef MZ.

Wskazał, że jest to mniej niż w woj. mazowieckim i łódzkim. "Czyli Śląsk tak naprawdę nie odbiega w żaden sposób od tych ilości zakażeń, poza tymi dużymi ogniskami" – podkreślił Szumowski.

Zapewnił, że duże ogniska choroby na Śląsku udało się opanować, choć w dalszym ciągu będą prowadzone wybiórcze badania. Podkreślił, że wysokie wyniki z zeszłego tygodnia były efektem "proaktywnego testowania". 

Zapytany o rekomendacje w sprawie wyłącznego głosowania korespondencyjnego w gminach, gdzie jest wysoka liczba zakażeń, odpowiedział, że na pewno wyda takie zalecenia dla maksymalnie kilku gmin w Polsce. Zapewnił, że nie będą to tylko gminy ze Śląska, ale też gminy "rozrzucone po Polsce", z różnych województw. Zaznaczył, że analizowane są jeszcze piątkowe dane, dlatego swoje rekomendacje przekaże po południu. 

Wojewoda śląski zapewnił, że sytuacja w regionie jest monitorowana. "Jeżeli tylko pojawi się jakieś niebezpieczeństwo, to natychmiast będziemy interweniować i działać" – zadeklarował. Podał, że tylko w piątek 300 osób na Śląsku uzyskało status ozdrowieńca. "Wydaje mi się, że w ciągu tygodnia powinniśmy przejść przez ten punkt zwrotny na Śląsku, że będzie więcej ozdrowieńców niż przypadków aktywnych" - ocenił.

"Jak wszystkie ogniska na Śląsku zostaną w pełni wygaszone i przebadane zostaną również rodziny, to sytuacja epidemiczna w regionie nie odbiega zarówno od innych regionów Polski, jak i naszych południowych sąsiadów, z którymi dalej prowadzimy rozmowy, aby w żaden sposób nie stygmatyzować mieszkańców woj. śląskiego, bo ta stygmatyzacja nie wynika z danych bezwzględnych, tylko z masowych testów, które są prowadzone" - oświadczył Wieczorek. 

Woj. śląskie zostało uznane przez Czechy za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie objęło go przywrócenie od 15 czerwca normalnego ruchu granicznego. (PAP)

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Wiadomości

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Rosja oficjalnie określiła Francję jako swojego głównego przeciwnika w Europie

Najnowsze

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji