„Salonik polityczny Rafała Ziemkiewicza”. Gac: Izrael zrobił z Holocaustu oręż w polityce zagranicznej
W „Saloniku politycznym Rafała Ziemkiewicza” gościli Karol Gac z „Do Rzeczy”, Stanisław Janecki z „WPolityce” oraz Mariusz Gierej z mpolska24.pl. Temat rozmowy dotyczył nowelizacji ustawy Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
Chodzi o zmiany w Kpa, zgodnie z którymi po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania.
#SalonikPolityczny | @R_A_Ziemkiewicz: #nowelizacjaKPA - mamy wojnę na oświadczenia.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) June 27, 2021
„Prawo między narodowe dotyczy wszystkich państw”
- Jeżeli ktoś zmarł bezpotomnie, to jego majątek przechodzi do skarbu państwa. Prawo między narodowe dotyczy wszystkich państw. Trudno się spodziewać, że Polska zrobi coś innego. Przecież TSUE czuwa. My nie prowadzimy żadnej polityki zagranicznej, jesteśmy skupieni na konfliktach wewnętrznych - powiedział Mariusz Gierej.
Zdaniem Stanisława Janeckiego, źródłem kłopotów jest deklaracja terezińska.
- Deklaracja terezińska sprzed 12 lat, mówi, że mienie bezspadkowe powinno być podstawą funduszu edukacyjnego, pomocy dla ofiar Holocaustu. Nowelizacja KPA ma zakończyć „bajzel” jeśli chodzi o stosunki własnościowe w Polsce - oznajmił Stanisław Janecki.
Za przyjęciem nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego zagłosowali w czwartek wieczorem posłowie PiS, Koalicji Polskiej, Polski2050. Od głosu w tej sprawie wstrzymali się niemal wszyscy posłowie KO.
- Nowelizacja KPA została zaakceptowana także przez opozycję, co prawda PO się wstrzymała, ale już Lewica, PSL i Szymon Hołownia zagłosowali za. Jest to pewnym światełkiem w tunelu. Mam wrażenie, że w Izraelu nikt nie lubi Polaków. Antypolonizm jest tam głęboko zakorzeniony. Izrael zrobił z Holocaustu oręż w polityce zagranicznej - stwierdził Karol Gac.
Nowelizacja wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed sześciu lat. 12 maja 2015 r. TK orzekł, że przepis Kpa w obecnym brzmieniu - pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji - jest niekonstytucyjny.