Rzecznik SN: uchwała PKW w żaden sposób nie wykazała naruszenia przepisów
Państwowa Komisja Wyborcza w żaden sposób nie sprecyzowała, na czym miałoby polegać naruszenie przepisów Kodeksu wyborczego - podkreślił rzecznik SN sędzia Aleksander Stępkowski. PKW nie wskazała, w jaki sposób dokonała ustaleń, na których oparła swoją decyzję o odrzuceniu sprawozdania PiS - dodał.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński skomentował tę decyzję na platformie X.
"Ważna decyzja Sądu Najwyższego. Pozostaje pytanie, czy obecna władza ją zrealizuje czy kolejny raz dojdzie do złamania prawa, a tym samym potwierdzenia faktu, że nastąpiła zmiana ustroju siłą, a w Polsce nie obowiązują nawet rudymenty prawa" - napisał polityk.
W środę Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uwzględniła skargę PiS na decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania komitetu tej partii za wybory z 2023 r.
Rzecznik SN wyjaśnił podczas briefingu podstawy, dlaczego Sąd Najwyższy uznał uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej za sprzeczną z obowiązującym prawem.
"Jak Państwo wiedzą, Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła to sprawozdanie, zarzucając mu naruszenie artykułów 131 par. 5 i 132 par. 1 Kodeksu wyborczego. Chodzi w największym skrócie o zaakceptowanie przez komitet wyborczy korzyści niepieniężnych w trakcie kampanii wyborczej" - przypomniał Stępkowski.
"Natomiast Sąd Najwyższy wskazał, że w treści uchwały i w jej uzasadnieniu Państwowa Komisja Wyborcza w żaden sposób nie sprecyzowała, na czym miałoby polegać spełnienie przesłanek czynów określonych w tych przepisach Kodeksu wyborczego" - relacjonował.
"Poza tym, że w uchwale wymieniono cały szereg dokumentów, które zostały przesłane do Państwowej Komisji Wyborczej, PKW nie wskazała, w jaki sposób dokonała ustaleń, na których oparła swoją decyzję. Nie pokazała, jak doszło do spełnienia przesłanek naruszenia tych przepisów Kodeksu wyborczego" - dodał.
Podsumował też, że Sąd Najwyższy stwierdził, że uchwała PKW w żaden sposób nie wykazała naruszenia przepisów, do naruszenia których miało rzekomo dojść.
Źródło: PAP