Sejm zdecyduje o dalszym postępowaniu w sprawie wyboru nowego Rzecznika Praw Dziecka. W środę połączone sejmowe komisje edukacji, nauki i młodzieży oraz polityki społecznej i rodziny, zdecydowały o nieprzyznaniu rekomendacji żadnemu z kandydatów.
Może to oznaczać, że procedura wyboru nowego Rzecznika Praw Dziecka rozpocznie się od nowa. O funkcję Rzecznika Praw Dziecka ubiegało się troje kandydatów: zgłoszona przez PiS dr Sabina Lucyna Zalewska, zgłoszony przez klub Kukiz`15 dr Paweł Kukiz - Szczuciński oraz profesor Ewa Jarosz, którą poparły wspólnie Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Jednak w środę swoją kandydaturę wycofała zgłoszona przez PiS dr Sabina Lucyna Zalewska.
Bożena Borys - Szopa, przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, uważa, że brak pozytywnych rekomendacji dla kandydatów to odpowiedzialna decyzja.
- Żaden z trojga kandydatów nie przykazał wystarczająco członków komisji, to jest bardzo ważna decyzja do której poważnie podchodzimy - powiedziała przewodnicząca komisji.
Jak mówi poseł PiS Lech Sprawka z komisji edukacji, żaden z trojga kandydatów - jego zdaniem - nie był odpowiedni do objęcia stanowiska Rzecznika Praw Dziecka. - To stanowisko, które wymaga wszechstronnych kompetencji, plus takiego otoczenia, gdzie nie jest podważana jego wiarygodność. Moim zdaniem, żaden z kandydatów nie spełnił takich wymagań, stąd takie a nie inne rozstrzygnięcie - powiedział Lech Sprawka.
W czwartek wyborem nowego Rzecznika Praw Dziecka ma zająć się Sejm. Opinia sejmowych komisji nie jest wiążąca, jednak - jak mówią ich członkowie - prawdopodobnie żaden z kandydatów nie uzyska poparcia posłów i cała procedura rozpocznie się od nowa. Jeśli jednak Sejm zdecyduje o wyborze któregoś z kandydatów na nowego RPD, wtedy tę decyzję będzie musiał zatwierdzić Senat.
Brak rekomendacji dla kandydatów i prawdopodobna nowa procedura wyboru Rzecznika oznacza, że tę funkcję będzie pełnił dotychczasowy Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak.