Przejdź do treści

Rząd Tuska torpeduje rolę Polski w regionie. To realizacja scenariusza pisanego w Berlinie?

Źródło: niezalezna.pl/Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Jak przekonuje ekspert w rozmowie z portalem, wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie Stany Zjednoczone zdecydują się rozmieścić swoją broń nuklearną na terytorium Wielkiej Brytanii. Powodem jest coraz bardziej agresywna, neoimperialna polityka Rosji. Równocześnie w ostatnich tygodniach zwracano uwagę, że w kontekście istniejącego zagrożenia, Polska powinna ponowić starania o udział w programie Nuclear Sharing związanym z udostępnieniem amerykańskich głowic atomowych. Zdaniem prof. Piotra Grochmalskiego, eksperta ds. bezpieczeństwa, rząd Donalda Tuska nie zainteresuje się tą sprawą. – Nie po to został zainstalowany w Polsce proniemiecki premier, by Polska stawała się silniejszym graczem i wzmacniała swoją regionalną pozycję.

Według dokumentów, głowice nuklearne o mocy trzykrotnie większej niż bomba zrzucona na Hiroszimę miałyby być trzymane w bazie lotniczej RAF Lakenheath w hrabstwie Suffolk we wschodniej Anglii. W tej samej bazie amerykańska broń jądrowa znajdowała się w czasie tzw. zimnej wojny. Waszyngton wycofał stamtąd pociski nuklearne w 2008 r., uznając, że zimnowojenne zagrożenie ze strony Kremla zmalało. 

Równocześnie z uwagi na zagrożenie ze strony Kremla, a także na fakt, że Rosja rozmieściła na Białorusi, w pobliże granicy z Polską, elementy taktycznej broni atomowej (znajdują się one w bazie w Lidzie, ok. 100 km. w prostej linii od granicy), pojawiły się głosy, że Polska powinna zwiększyć starania o uczestnictwo w inicjatywie Nuclear Sharing, związanej z udostępnieniem amerykańskich głowic atomowych. 

O takim rozwiązaniu mówił już jesienią 2022 r. w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezydent RP Andrzej Duda.

Entuzjastą pomysłu od początku nie był Donald Tusk. Jeszcze jako lider opozycji totalnej negował zasadność uczestnictwa Polski w tego typu przedsięwzięciu.

Tusk nie chce Nuclear Sharing w Polsce. "Z tego mogłoby być coś bardzo złego" https://t.co/ibpHEs0mkj

— PolskieRadio24.pl (@PR24_pl) October 7, 2022

Zdaniem prof. Piotra Grochmalskiego, eksperta ds. bezpieczeństwa, także teraz, jako szef rządu, Donald Tusk nie będzie zabiegał o dołączenie Polski do tego programu. 

Polska w wymiarze bezpieczeństwa pełni teraz taką rolę, jaką w czasach zimnej wojny pełniły Niemcy Zachodnie, czyli państwa frontowego, od którego zależy bezpieczeństwo całej Europy. Dyslokacja atomu w ramach Nuclear Sharing w Polsce podniosłaby wagę i znaczenie naszego kraju. Jednak nie po to został zainstalowany w Polsce proniemiecki premier, by Polska stawała się silniejszym graczem i wzmacniała swoją regionalną pozycję.

– wskazuje ekspert w rozmowie z portalem Niezależna.pl.

Ekipa Tuska demontuje wiele struktur wewnątrz Polski i osłabia potencjał odstraszania. Państwo wewnętrznie niestabilne z oczywistych względów staje się też mniej groźne. Tworzenie wewnętrznego konfliktu w sytuacji, w której mamy największe od lat zagrożenie istnienia Państwa Polskiego jest oczywistym przesłaniem, że obecna władza nic nie zrobi w kwestii dołączenia Polski do Nuclear Sharing. 

– dodaje prof. Grochmalski. 

Decyzje odnośnie Polski podejmowane są w Berlinie. Rola Polski, jako istotnego państwa w układance geostrategicznej została niebezpiecznie spacyfikowana (...) Obecna ekipa rządząca nie ma żadnego doświadczenia w polityce bezpieczeństwa, bo będąc poprzednio u władzy realizowała szeroko zakrojoną politykę rozbrajania, twierdząc, że wojny nie ma i nie będzie.

– przypomina nasz rozmówca. 

Ponadto udział Polski w inicjatywie NS zależy od Stanów Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę, że bardzo prawdopodobny jest powrót Donalda Trumpa do Białego Domu po listopadowych wyborach i mając na względzie stosunek obecnie rządzących Polską do jego osoby, należy raczej spodziewać się konfliktów i sporów, podważających fundamenty naszego bezpieczeństwa.

– kończy prof. Grochmalski.

Niezalezna.pl /Konrad Wysocki / X

Wiadomości

Prosto z USA: rozmowa Michała Rachonia z Andrzejem Dudą

Przyszli pod dom liderki AfD i ...

Pęk: bez Stanów Zjednoczonych Europa nie będą miały znaczących gwarancji bezpieczeństwa

Donald Trump spotkał się ze swoim "wielkim przyjacielem" Andrzejem Dudą

TYLKO U NAS

Trump na CPAC: „Odzyskaliśmy Amerykę i spełniamy obietnice”

Dwóch mężczyzn znalezionych martwych w garażu

Dziennikarz TVN24 wybuczany

Abp Jędraszewski: nie może być większej obrazy dla polskiego narodu, niż ...

Ruszczyński: Niemcy podsyłają migrantów do naszego kraju, chcąc się pozbyć kłopotu

Witek alarmuje: „Zamknięcie kopalń to katastrofa dla Polski”

Mentzen w Bełchatowie obiecał rewolucję podatkową

Stan zdrowia papieża nadal krytyczny

Zełenski nie podpisze umowy z USA? Problemem jednostronne zobowiązania

Kolejny atak islamskiego nożownika. Jedna osoba nie żyje

Tomasz Adamek komentuje politykę Trumpa. „To kwestia czasu”

Najnowsze

Prosto z USA: rozmowa Michała Rachonia z Andrzejem Dudą

Trump na CPAC: „Odzyskaliśmy Amerykę i spełniamy obietnice”

TYLKO U NAS

Dwóch mężczyzn znalezionych martwych w garażu

Dziennikarz TVN24 wybuczany

Abp Jędraszewski: nie może być większej obrazy dla polskiego narodu, niż ...

Przyszli pod dom liderki AfD i ...

Pęk: bez Stanów Zjednoczonych Europa nie będą miały znaczących gwarancji bezpieczeństwa

Donald Trump spotkał się ze swoim "wielkim przyjacielem" Andrzejem Dudą