Ruszyła polska wyprawa na ośmiotysięcznik Manaslu. Czas na młodych!
"Bogdanka Manaslu Polish Expedition" to najnowszy projekt Programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera. Oprócz chęci dotarcia na dwa, sąsiadujące wierzchołki, to również sprawdzian dla najmłodszych uczestników wyprawy.
Rozpoczęta wczoraj ekspedycja to część planu przygotowawczego w ramach Programu Poski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera. Celem Polaków będą dwa wierzchołki: główny Manaslu (8156 m n.p.m.) oraz Manaslu East (Pinnacle) (7895 m n.p.m.). Polacy obrali wariant polsko-meksykański, wytyczony w 1986 roku przez Jerzego Kukuczkę, Artura Hajzera i Carlosa Carsolio.
"Plan zakłada dotarcie od północnego wschodu na płaskowyż, założenie obozu na wysokości mniej więcej 7400 m, zejście do bazy na odpoczynek, a następnie przeprowadzenie ataku szczytowego z buforem bezpieczeństwa w postaci obozu na plateau"– czytamy na portalu wspinanie.pl.
Poza oczywistym celem zdobycia wierzchołka ośmiotysięcznika, założeniem wyprawy jest też nabycie doświadczenia w górach najwyższych przez jej najmłodszych uczestników. To swoisty sprawdzian dla ich organizmów na dużej wysokości.
Wyprawą kierują Rafał Fronia. Ekspedycja na Manaslu to początek długofalowych przygotowań do kolejnej próby zdobycia wierzchołka K2 (8611m n.p.m.) – ostatniego ośmiotysięcznika, niezdobytego zimą.
W skład wyprawy wchodzą:
1. Rafał Fronia – Sudecki KW
2. Paweł Michalski – Łódzki KW
3. Damian Bielecki – KW Katowice, Sakwa
4. Mariusz Lange -KW Katowice
5. Paweł Kopeć – Świętokrzyski Klub Alpinistyczny
6. Grzegorz Bielejec – KW Katowice, KW Lublin
7. Krzysztof Stasiak – KW Lubin
8. Piotr Głowacki – KW Katowice
Wyprawę zaplanowano na okres po-monsunowy: 4.09 – 17.10.2018. Przewiduje się, że potrwa ok. 43 dni. Zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, akcja i potencjalny atak szczytowy w zależności od szybkości aklimatyzacji i warunków pogodowych podczas akcji górskiej planowany jest na okres 5-12 października.