Rusza program "Rodzina 500 plus". Co zrobić, aby otrzymać świadczenie?
Od 1 kwietnia można składać wnioski o przyznanie świadczenia z tytułu rządowego programu "Rodzina 500 plus". Każda polska rodzina, która złoży wniosek otrzyma 500 złotych na drugie i kolejne dziecko.
Kto otrzyma świadczenie?
Każda polska rodzina posiadająca więcej niż jedno dziecko, niezależnie od kryterium dochodowego, może ubiegać się o świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem, świadczenie otrzymają te, których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 złotych, przy czym, jeśli dziecko jest niepełnosprawne dochód nie może przekroczyć 1200 złotych na osobę.
Pieniądze mają być wypłacane miesięcznie, do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.
Nie ma znaczenia, czy dziecko jest adoptowane, czy biologiczne, świadczenie obowiązuje oba przypadki.
W rozbitych rodzinach świadczenie będzie przysługiwało stronie, która mieszka z dzieckiem i ma prawo do jego opieki, jeśli oboje rodzice posiadają takie prawo, świadczenie otrzyma to z nich, które pierwsze złoży wniosek w urzędzie.
Stan cywilny rodziców nie ma znaczenia przy wydawaniu świadczenia.
Jeżeli partnerzy żyją w związku nieformalnym i mają dzieci z poprzednich związków oraz wychowują co najmniej jedno wspólne dziecko, to wówczas świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko będzie uzależnione od kryterium dochodowego, a na pozostałe dzieci bez względu na dochód.
Świadczenie nie będzie wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.
Terminy
Wniosek o świadczenie z tytułu rządowego programu "Rodzina 500 plus" należy składać raz w roku. Można tego dokonać za pośrednictwem internetu, bądź osobiście w urzędzie.
Dziś pierwszy dzień składania wniosków, jednak ostateczny termin mija dopiero za 3 miesiące. Niezależnie od tego, którego dnia zostanie on w tym czasie złożony rodzina otrzyma wyrównanie świadczenia wstecz do 1 kwietnia.
Do programu można przystąpić w dowolnym momencie, a świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek.
Okres rozliczeniowy w kolejnych latach będzie trwał od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak pierwszy okres będzie wydłużony, żeby wykluczyć obowiązek dwukrotnego składania wniosków. Potrwa on od dziś do 30 września 2017 roku.
Jeśli złożymy wniosek w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustaw, gmina będzie miała do trzech miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku na wydanie decyzji i wypłacenie świadczenie wychowawczego.
Dokumenty
W przypadku świadczenia na drugie i kolejne dziecko nie trzeba przedstawiać żadnych informacji o dochodach. Należy podać dane osoby starającej się o świadczenie, dane drugiego z rodziców oraz dane dzieci.
W przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko potrzebne będą:
– oświadczenia dokumentujące wysokość dochodu niepodlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – jeśli członkowie rodziny osiągają takie dochody,
– oświadczenie o deklarowanych dochodach osiąganych przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym – jeśli członkowie rodziny osiągają takie dochody,
– dokumenty (w tym oświadczenia) potwierdzające utratę lub uzyskanie dochodu w przypadku zmian sytuacji dochodowej.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o 500 zł będzie można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP oraz bankowości elektronicznej.
Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pośrednictwem 18 banków: Alior Bank SA, Bank BPH SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Bank Zachodni WBK SA, FM Bank PBP SA (Smart Bank), ING Bank Śląski SA, mBank SA, PKO Bank Polski SA, Raiffeisen Bank Polska SA, SGB-Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Getin Noble Bank SA, Deutsche Bank SA i Credit Agricole Bank Polska SA.
WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE MINISTERSTWA RODZINY PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ