Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zorganizowało konferencję online pt. Jak przygotować wnioski do konkursu „Po pierwsze Rodzina!”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 70 organizacji pozarządowych, które planują ubiegać się o środki w przyszłych edycjach konkursu „Po pierwsze Rodzina!”. Gości przywitała Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg oraz Barbara Socha – pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej zachęcając organizacje pozarządowe do wzajemnej interakcji na rzecz wspierania Rodzin.
Konferencja skierowana była do organizacji pozarządowych, które brały udział w dotychczasowych edycjach konkursu „Po pierwsze Rodzina!” oraz do tych, które planują przystąpić do niego w przyszłości.
Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podczas konferencji mówiła o tym, jak ważna dla realizacji skutecznej i aktywnej polityki prorodzinnej jest współpraca z organizacjami pozarządowymi, które realizują wiele konkretnych działań. Ponadto, podkreśliła, że o rodzinie trzeba myśleć szeroko:
– Misją Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej jest m.in. stworzenie płaszczyzny do połączenia działań różnych ministerstw. Musimy pokazywać politykę prorodzinną rządu przez szerokie działania też innych resortów – edukacji, zdrowia, kultury czy podatków.
Rolę synergii działań wielu instytucji, w tym samorządów, które działają w obszarze rodziny i ich ogromnego potencjału podkreślała też wiceminister Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej. Jest to element opracowywanej strategii demograficznej, która będzie uwzględniać wszystkie obszary, mające wpływ na tworzenie się rodzin, ich codzienne funkcjonowanie oraz trwałość. Wiceminister zwróciła też uwagę na wyzwanie, jakim jest dotarcie z pozytywnym przekazem na temat rodziny do młodych ludzi:
- Bardzo ważne jest to, co dziś dociera do młodych ludzi, którzy stoją u progu swego dorosłego życia i podejmują decyzję, czy w ogóle zakładać rodzinę. Jaki jest ich pomysł na życie? W przestrzeni medialnej zauważa się silny przekaz konsumpcyjny, tymczasem my, w kontekście rodziny, chcemy mówić o tym, by młodzi ludzie świadomie podejmowali decyzje.
Natomiast Dorota Bojemska, Przewodnicząca Rady Rodziny, podkreśliła:
- Chcemy uruchomić trwały trend kształtowania pozytywnych wzorców rodziny – rodzina jest elementem kulturotwórczym, o który wspólnie powinniśmy dbać. Troska ta powinna dotyczyć wielu aspektów życia, ponieważ to suma małych wspólnot buduje szerszą wspólnotę.
W części warsztatowej pani Aleksandra Gąsowska koordynator konkursu „Po pierwsze Rodzina!” z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej omówiła najczęściej popełniane błędy, przekazała szereg wskazówek, na jakie elementy zwracać uwagę przy zgłoszeniach w przyszłości. Omówione zostały także zasady planowania komunikacji w projektach.
„Po pierwsze Rodzina!” to konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jego celem jest wspieranie małżeństwa jako najlepszego środowiska opiekuńczo-wychowawczego dla dzieci, przygotowanie młodych par do radzenia sobie z wyzwaniami życia rodzinnego oraz tworzenie otoczenia szczególnie przyjaznego rodzinom. W tegorocznej edycji konkursu, łącznie w trzech turach, rozpatrywanych było 367 wniosków, z czego dotacje, o łącznej sumie 8 650 000 zł, otrzymało 38 organizacji.
Organizacje pozarządowe działające na rzecz rodziny mogą dołączyć do dedykowanej dla nich grupy na facebooku, która będzie miejscem wymiany doświadczeń, a także inspirowania do działania na rzecz wspólnej troski o dobro polskich rodzin.