Przejdź do treści
Rusza gazoport w Świnoujściu. Naimski: To jest sytuacja, w której udaje nam się wyzwolić spod dyktatu Gazpromu
Telewizja Republika

– Kontrakt z Gazpromem wygasa w roku 2022 i nie ma żadnego powodu, żebyśmy musieli go przedłużyć na warunkach, na jakich dzisiaj musimy uznać. W 2022 roku będziemy mieli już możliwość zapatrzenia Polski z innych źródeł – powiedział na antenie Telewizji Republika Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Gościem Ryszarda Gromadzkiego był minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Jutro gazoport w Świnoujściu zyska imię świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości ma wziąć udział prezydent Andrzej Duda. To Lech Kaczyński ponad 10 lat temu zainicjował pomysł budowy tej inwestycji. O genezie tego pomysłu mówił w "Republice na żywo" Piotr Naimski.

"Gazoport już działa, to nie jest tak, że będziemy go otwierać jutro"

– Przypomnę to, co działo się na początku 2006 roku, kiedy zaczynał działać rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy to prezydent Lech Kaczyński zwrócił się do rządu z postulatem, by wśród strategicznych projektów podejmowanych przez rząd, znalazła się budowa gazoportu, który umożliwi Polsce dostęp do gazu skroplonego. Ten projekt został podjęty. Tak się składa, że byłem wtedy odpowiedzialny w rządzie PiS za import gazu. Zatem te pierwsze projekty i decyzje dotyczące budowy gazoportu w Świnoujściu, to wszystko stało się w roku 2006 roku, zaś w 2007 byliśmy gotowi do tej inwestycji – przypomniał.

– Teraz okazuje się, że w 2016 roku rząd PiS ten gazoport uruchomił – dodał. – Gazoport już działa, to nie jest tak, że będziemy go otwierać jutro. Tak się przypadkowo składa, że właśnie dzisiaj do gazoportu wpływa statek z Kataru z gazem skroplonym – podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W ocenie Piotra Naimskiego, jutrzejsza uroczystość nadania imienia świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego "jest symboliczna". – To jest symbol trwania już zakorzenionej strategii państwowej w naszym kraju. Prezydent Kaczyński był twórcą tej strategii i nas do tego zobligował – podkreślił. – To nie jest przypadek, że jutro mam zaszczyt być gospodarzem tej uroczystości – dodał.

"To jest sytuacja, w której udaje nam się wyzwolić spod dyktatu, monopolu Gazpromu"

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przyznał, że rola gazoportu w Świnoujściu jest fundamentalna. – Umożliwia sprowadzenie do Polski 1/3 zapotrzebowania na gaz inną drogą niż rosyjska. To jest sytuacja, w której udaje nam się wyzwolić spod dyktatu, monopolu Gazpromu – oznajmił gość Telewizji Republika. – Pierwsze tygodnie funkcjonowania tej instalacji będą zapamiętane w historii polskiej gospodarki. Cieszymy się z tego i to jutro będzie dzień radosny – dodał.

Mówiąc o planach gazoportu w Świnoujściu, Piotr Naimski powiedział, że "jeszcze w czerwcu przypłynie statek z Norwegii". – Ten gazoport będzie służył sprowadzaniu gazu z różnych źródeł. Tworzy się globalny rynek gazu skroplonego, będziemy z tego korzystali, to jest również korzystne cenowo – podkreślił. 

"Kontrakt z Gazpromem wygasa w roku 2022 i nie ma żadnego powodu, żebyśmy musieli go przedłużyć"

W niedawno udzielonym wywiadzie sekretarz stanu w KPRM powiedział, że w 2022 roku Polska będzie niezależna od dostaw gazu z Rosji. – To jest ten horyzont czasu, w którym można myśleć, ze Polska będzie zaopatrywana z zupełnie innych źródeł, niż dotychczasowe, rosyjskie – przypomniał. – Kontrakt z Gazpromem wygasa w roku 2022 i nie ma żadnego powodu, żebyśmy musieli go przedłużyć na warunkach, na jakich dzisiaj musimy uznać. W 2022 roku będziemy mieli już możliwość zapatrzenia Polski z innych źródeł – dodał. – Jeżeli okaże się, ze oferty będzie przedstawiał Gazprom czy inne spółki rosyjskie na warunkach korzystnych, to będzie to można rozważać jako uzupełnienie naszych potrzeb – zakończył.

Telewizja Republika

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?