Przejdź do treści
Republika Katarzyna Gójska zaprasza na program W PUNKT – najważniejszą wieczorną debatę polityczną w Republice. O 20:50 gośćmi będą: Adam Andruszkiewicz (PiS), Gustaw Marek Brzezin (PSL), Waldemar Witkowski (Unia Pracy) i Marek Szewczyk (Konfederacja)
Republika Dziś o 20:15 gośćmi Danuty Holeckiej w Republice będą: Andrzej Śliwka z Prawa i Sprawiedliwości oraz Piotr Kusznieruk z Nowej Lewicy
19:04 Szef NATO: sankcje wtórne mogą mocno uderzyć w Indie, Chiny i Brazylię
18:59 Włochy: Julia Nawalna domaga się odwołania koncertu dyrygenta związanego z Kremlem
18:39 Katowice: akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. za tragiczny wypadek na A1
18:30 Konkret Tuska. Jak informuje Ministerstwo Finansów: deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 119,7 mld zł
18:00 Czerwiec był najtragiczniejszym dla cywilów ukraińskich miesiącem wojny Rosji przeciw Ukrainie od trzech lat – wynika z obliczeń ONZ, która zaapelowała o pilne zakończenie wojny. W ubiegłym miesiącu zginęły 232 osoby, a 1343 zostały ranne
16:50 Premier Ukrainy Denys Szmyhal we wtorek złożył rezygnację ze stanowiska. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował, by po rekonstrukcji rządu Szmyhal objął tekę ministra obrony - poinformował portal Ukrainska Prawda
14:59 Podkarpackie: Ostatnie burze i ulewy wyrządziły szkody w uprawach ok. 400 rolników
14:37 IMGW: podwyższenie stopnia ostrzeżeń dla północy kraju i alert RCB
14:28 Polska: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru hali w Mińsku Mazowieckim
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Rusza gazoport w Świnoujściu. Naimski: To jest sytuacja, w której udaje nam się wyzwolić spod dyktatu Gazpromu

Źródło: Telewizja Republika

– Kontrakt z Gazpromem wygasa w roku 2022 i nie ma żadnego powodu, żebyśmy musieli go przedłużyć na warunkach, na jakich dzisiaj musimy uznać. W 2022 roku będziemy mieli już możliwość zapatrzenia Polski z innych źródeł – powiedział na antenie Telewizji Republika Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Gościem Ryszarda Gromadzkiego był minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Jutro gazoport w Świnoujściu zyska imię świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości ma wziąć udział prezydent Andrzej Duda. To Lech Kaczyński ponad 10 lat temu zainicjował pomysł budowy tej inwestycji. O genezie tego pomysłu mówił w "Republice na żywo" Piotr Naimski.

"Gazoport już działa, to nie jest tak, że będziemy go otwierać jutro"

– Przypomnę to, co działo się na początku 2006 roku, kiedy zaczynał działać rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wtedy to prezydent Lech Kaczyński zwrócił się do rządu z postulatem, by wśród strategicznych projektów podejmowanych przez rząd, znalazła się budowa gazoportu, który umożliwi Polsce dostęp do gazu skroplonego. Ten projekt został podjęty. Tak się składa, że byłem wtedy odpowiedzialny w rządzie PiS za import gazu. Zatem te pierwsze projekty i decyzje dotyczące budowy gazoportu w Świnoujściu, to wszystko stało się w roku 2006 roku, zaś w 2007 byliśmy gotowi do tej inwestycji – przypomniał.

– Teraz okazuje się, że w 2016 roku rząd PiS ten gazoport uruchomił – dodał. – Gazoport już działa, to nie jest tak, że będziemy go otwierać jutro. Tak się przypadkowo składa, że właśnie dzisiaj do gazoportu wpływa statek z Kataru z gazem skroplonym – podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W ocenie Piotra Naimskiego, jutrzejsza uroczystość nadania imienia świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego "jest symboliczna". – To jest symbol trwania już zakorzenionej strategii państwowej w naszym kraju. Prezydent Kaczyński był twórcą tej strategii i nas do tego zobligował – podkreślił. – To nie jest przypadek, że jutro mam zaszczyt być gospodarzem tej uroczystości – dodał.

"To jest sytuacja, w której udaje nam się wyzwolić spod dyktatu, monopolu Gazpromu"

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przyznał, że rola gazoportu w Świnoujściu jest fundamentalna. – Umożliwia sprowadzenie do Polski 1/3 zapotrzebowania na gaz inną drogą niż rosyjska. To jest sytuacja, w której udaje nam się wyzwolić spod dyktatu, monopolu Gazpromu – oznajmił gość Telewizji Republika. – Pierwsze tygodnie funkcjonowania tej instalacji będą zapamiętane w historii polskiej gospodarki. Cieszymy się z tego i to jutro będzie dzień radosny – dodał.

Mówiąc o planach gazoportu w Świnoujściu, Piotr Naimski powiedział, że "jeszcze w czerwcu przypłynie statek z Norwegii". – Ten gazoport będzie służył sprowadzaniu gazu z różnych źródeł. Tworzy się globalny rynek gazu skroplonego, będziemy z tego korzystali, to jest również korzystne cenowo – podkreślił. 

"Kontrakt z Gazpromem wygasa w roku 2022 i nie ma żadnego powodu, żebyśmy musieli go przedłużyć"

W niedawno udzielonym wywiadzie sekretarz stanu w KPRM powiedział, że w 2022 roku Polska będzie niezależna od dostaw gazu z Rosji. – To jest ten horyzont czasu, w którym można myśleć, ze Polska będzie zaopatrywana z zupełnie innych źródeł, niż dotychczasowe, rosyjskie – przypomniał. – Kontrakt z Gazpromem wygasa w roku 2022 i nie ma żadnego powodu, żebyśmy musieli go przedłużyć na warunkach, na jakich dzisiaj musimy uznać. W 2022 roku będziemy mieli już możliwość zapatrzenia Polski z innych źródeł – dodał. – Jeżeli okaże się, ze oferty będzie przedstawiał Gazprom czy inne spółki rosyjskie na warunkach korzystnych, to będzie to można rozważać jako uzupełnienie naszych potrzeb – zakończył.

Telewizja Republika

Wiadomości

Pęknięta skarbonka państwa – 119,7 mld zł deficytu po zaledwie pół roku 2025

Bąkiewicz po decyzji prezydenta: dziękuję za odwagę, mądrość i obronę Polski

Inauguracja prezydenta Nawrockiego to początek odbudowy politycznej i gospodarczej Polski

Ostra wymiana zdań na linii Tusk-Duda. Poszło o ułaskawienie Bąkiewicza. Internauci też komentują

Tusk chce zablokować zaprzysiężenie prezydenta Nawrockiego? Premier zwleka z ważną publikacją

Wielowieyska z „Wyborczej” zaatakowała PiS ws. Brauna. Odpowiedź internautów była miażdżąca

TVP go nie chce, a Powstańcy nie wyobrażają sobie koncertu bez niego. Tomasz Wolny komentuje zamieszanie

Policjanci z Kalisza zabezpieczyli prawie 55 kilogramów narkotyków

Komunistyczni aktywiści zaatakowali chrześcijańską placówkę zatrudniającą bezdomnych

Mężczyzna wypchnął z okna była partnerkę. Usłyszał zarzuty

Poszła w górę! GUS podał dane dotyczące inflacji w czerwcu

„Za bardzo katolicki” dla szefowej „Pytania na Śniadanie”? Kammel ujawnia kulisy wyrzucenia Wolnego z TVP.

Wypadek na trasie S2 w Warszawie. Służby na miejscu, możliwe utrudnienia w ruchu

Resort Sikorskiego żąda od Watykanu wyciągnięcia ostrych „konsekwencji” wobec biskupów

Francja szykuje się na wojnę. Polska wymieniona jako kluczowy sojusznik

Najnowsze

Pęknięta skarbonka państwa – 119,7 mld zł deficytu po zaledwie pół roku 2025

Tusk chce zablokować zaprzysiężenie prezydenta Nawrockiego? Premier zwleka z ważną publikacją

Wielowieyska z „Wyborczej” zaatakowała PiS ws. Brauna. Odpowiedź internautów była miażdżąca

TVP go nie chce, a Powstańcy nie wyobrażają sobie koncertu bez niego. Tomasz Wolny komentuje zamieszanie

Policjanci z Kalisza zabezpieczyli prawie 55 kilogramów narkotyków

Bąkiewicz po decyzji prezydenta: dziękuję za odwagę, mądrość i obronę Polski

Inauguracja prezydenta Nawrockiego to początek odbudowy politycznej i gospodarczej Polski

Ostra wymiana zdań na linii Tusk-Duda. Poszło o ułaskawienie Bąkiewicza. Internauci też komentują