Przejdź do treści
Rosja pozbawiona prawa głosu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy [relacja]
twitter/EuromaidanPR

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy postanowiło w związku z zaanektowaniem Krymu pozbawić delegację Rosji prawa głosu. Wykluczono ją także do końca roku z wszystkich organów kierowniczych organizacji.

22.00

USA krytykują Rosję za używanie gazu jako środka nacisku na Ukrainę

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT...

19.30

Premier Słowacji: "Oczekuję od UE gwarancji w sprawie dostaw gazu na Ukrainę"

Słowacki premier Robert Fico oświadczył , że będzie oczekiwał od Unii Europejskiej gwarancji w sprawie regulowania przez Ukrainę należności, jeśli Słowacja będzie jej dostarczać gaz.

- Jest jasne, że Ukraina nie jest w stanie zapłacić swych rachunków. Tylko strona trzecia, jak Unia Europejska i Komisja Europejska, mogą zagwarantować, że Słowacja otrzyma zapłatę, jeśli pomoże Ukrainie - powiedział Fico dziennikarzom w Bratysławie.

Zapewnił, że Słowacja chce pomóc Ukrainie, "ale jednocześnie musi poszukiwać rozwiązania technicznego, które nie naruszyłoby jej własnej umowy" z rosyjskim Gazpromem. - Słowacja życzyłaby sobie negocjacji czterostronnych, z udziałem Ukrainy, UE, ale także Rosji - dodał Fico.

Prezydent Rosji Władimir Putin w wystosowanym w czwartek liście do przywódców 18 krajów europejskich zwrócił uwagę na krytyczną sytuację powstałą w wyniku skumulowania przez Ukrainę ogromnego długu za gaz sprowadzany z Rosji. Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak poinformował, że według stanu z 9 kwietnia dług ukraińskiego Naftohazu wobec Gazpromu wynosił 2,238 mld dolarów.

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger zabiega o porozumienie między Ukrainą a Słowacją w sprawie tzw. zwrotnego przepływu gazu, dzięki któremu Ukraina otrzymywałaby do 8 mld metrów sześciennych gazu rocznie z kierunku zachodniego. Władze w Kijowie wskazują jednak na niewystarczające postępy w tej sprawie, podczas gdy Rosja grozi, że taki rewers byłby niezgodny z prawem.

18.50

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, że Rosja gotowa jest uczestniczyć w stabilizowaniu i odbudowie gospodarki Ukrainy, ale "nie w jednostronnym trybie, lecz razem z europejskimi partnerami na parytetowych zasadach".

Prezydent FR złożył taką deklarację w liście do przywódców 18 krajów europejskich, w którym wezwał ich do przeprowadzenia natychmiastowych konsultacji, mających na celu "ustabilizowanie gospodarki Ukrainy" oraz "zapewnienie dostaw i tranzytu" gazu.

Putin oznajmił, że Rosja nie może dłużej w pojedynkę wspierać Ukrainy, przyznając jej zniżki na gaz i darując dług.

Ostrzegł też, że rosyjski Gazprom może być zmuszony do przejścia na system przedpłat w handlu gazem z Ukrainą.

- Będzie to krok skrajny. Zdajemy sobie sprawę, że zwiększy on ryzyko nielegalnego pobierania surowca płynącego przez terytorium Ukrainy do odbiorców europejskich. I że może utrudnić gromadzenie zapasów gazu na Ukrainie na zaspokojenie zapotrzebowania w okresie jesienno-zimowym - oświadczył prezydent FR.

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak poinformował, że według stanu z 9 kwietnia dług ukraińskiego Naftohazu wobec Gazpromu wynosił 2,238 mld dolarów. 

17.20

Ławrow: Rzmieszczenie sił NATO przy granicy z Rosją naruszyłoby umowy

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że rozmieszczenie sił NATO w krajach wschodnioeuropejskich w pobliżu granicy z Rosją naruszałoby porozumienia między Moskwą a Sojuszem - poinformowała rosyjska agencja Interfax.

Jak ocenił Ławrow, nawet sam fakt, że NATO rozważa możliwości wzmocnienia obecności wojskowej na terytoriach "blisko sąsiadujących" z Rosją, narusza akt założycielski Rady NATO-Rosja z 1997 roku.

17.15

Putin chce konsultacji w sprawie ustabilizowania gospodarki Ukrainy

Prezydent Rosji Władimir Putin wystosował list do przywódców 18 krajów europejskich, w którym wezwał ich do przeprowadzenia natychmiastowych konsultacji mających na celu ustabilizowanie gospodarki Ukrainy.

Putin zaproponował, aby konsultacje te odbyły się na szczeblu ministrów gospodarki, finansów i energetyki w formacie Europa-Rosja-Ukraina, a także, by ich celem było również "zapewnienie dostaw i tranzytu" gazu.

- Trzeba jak najszybciej przystąpić do skoordynowanych, konkretnych działań. I właśnie do tego wzywamy naszych europejskich partnerów - oświadczył prezydent FR. 

16:00

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że Europa potrzebuje nowego systemu bezpieczeństwa, który skutecznie zapobiegałby rewizji obowiązujących granic państwowych.

- Zwracamy się do naszych partnerów międzynarodowych z apelem o wspólne opracowanie nowego systemu bezpieczeństwa dla Europy, który nie będzie wyłącznie zobowiązaniem złożonym na piśmie – mówił szef rządu ukraińskiego otwierając VII Kijowskie Forum Bezpieczeństwa.

- Powinniśmy dać godną odpowiedź agresorowi, który uważa, że dzięki broni jądrowej i licznej armii ma prawo do zmieniania granic, zajmowania terytoriów innych państw i – faktycznie – do podważania ustaleń zawartych po II wojnie światowej – podkreślił mówiąc o Rosji, która anektowała należący do Ukrainy Krym.

 

15:44

Brytyjski koncern paliwowy BP zaoferował w czwartek pomoc Zachodowi w rozmowach z Rosją w związku z sytuacją na Ukrainie. BP chce wykorzystać do tego swą obecność na rosyjskim rynku energetycznym - powiedział dyrektor koncernu Bob Dudley.

BP ma duże wpływy na rosyjskim rynku energetycznym, a do tego jest właścicielem niecałych 20 procent akcji w państwowym koncernie Rosnieft.

 14:46

Polska, Szwecja i Wielka Brytania proponują powołanie misji UE, której zadaniem byłoby wspieranie reform policji i wymiaru sprawiedliwości na Ukrainie. We wspólnym liście apelują, by w najbliższy poniedziałek UE zleciła rozpoczęcie przygotowań do takiej misji.

Możliwość wysłania na Ukrainę cywilnej misji w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (WPBiO) była już tematem dyskusji na nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Atenach w zeszłym tygodniu. Teraz Polska, Szwecja i Wielka Brytania proponują, by w poniedziałek na spotkaniu szefów MSZ w Luksemburgu zlecono Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych pilne rozpoczęcie przygotowań do uruchomienia misji.

- Odbudowa zaufania do rządów prawa na Ukrainie będzie niezwykle ważna dla przyszłej stabilności tego kraju - oceniają trzy kraje UE w dokumencie, rozesłanym do pozostałych państw. Argumentują też, że uzdrowienia policji i wymiaru sprawiedliwości domaga się ukraińska opinia publiczna.

 14:45

Rosyjscy żołnierze rozstawiają blisko ukraińskiej granicy centra komunikacyjne oraz szpitale polowe mogące pomieścić ponad tysiąc rannych.

 14:16

Rosja, USA, Ukraina i UE przeprowadzą 17 kwietnia w Genewie rozmowy, podczas których spróbują wynegocjować zakończenie kryzysu ukraińskiego - poinformowali unijni dyplomaci. O chęci goszczenia rozmów oznajmił MSZ Szwajcarii.

Moskwa oświadczyła, że chce wiedzieć więcej na temat porządku obrad takiego spotkania. Unijni dyplomaci, którzy zastrzegli sobie anonimowość, powiedzieli, że szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton poinformuje pokrótce w poniedziałek ministrów spraw zagranicznych państw Unii o planowanych rozmowach.

Jeden z dyplomatów powiedział, że kanał do dialogu z Rosją powinien zostać otwarty, nawet wówczas, gdy rozważa się dalsze sankcje wobec niej.

- Jeśli dojdzie do spotkania w formacie USA-Rosja-Ukraina-UE, to strona szwajcarska z zadowoleniem powita przeprowadzenie rozmów w Genewie - powiedział cytowany w czwartek przez agencję ITAR-TASS rzecznik szwajcarskiego MSZ Jean-Marc Crevoisier.

 14:08

Ukraińskie wojska są gotowe na interwencję w Doniecku.

Usunięto obraz.

źródło: twitter/EuromaidanPR

 13:45

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy postanowiło w związku z zaanektowaniem Krymu pozbawić delegację Rosji prawa głosu. Wykluczono ją także do końca roku z wszystkich organów kierowniczych organizacji.

Za rezolucją w tej sprawie zagłosowało 145 deputowanych, 21 było przeciwnych, a 22 - wstrzymało się do głosu.

 12:39

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przestrzegł Moskwę przed dalszą interwencją na Ukrainie i podkreślił, że Rosja musi wycofać swe wojska spod granicy z Ukrainą, jeśli chce rozpocząć dialog na temat tamtego kryzysu. Ostrzegł, że dalsza rosyjska interwencja na Ukrainie miałaby poważne konsekwencje i prowadziłaby do ostrych sankcji gospodarczych.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>

 

Wiadomości

Wyszła z domu w sobotę i zaginęła. W Wielkopolsce trwają poszukiwania 17-latki

Proponowano jej wyjazd do Hollywood, ale odmówiła. 126 lat temu urodziła się Jadwiga Smosarska

Dezinformacja w sieci: Platforma Obywatelska ostrzega, ale sama zalicza wpadkę

Republika: „Ewa Bugała. Wszystko jasne” godz. 17:30

PiS zapowiada raport, projekt ustawy i rozporządzenie w sprawie zaniechań rządzących ws. powodzi

Strażacy z Łukty zawiozą do Nysy 650 par nowych butów

Chrupiący filet z łososia z puree ziemniaczanym

Krwawy nalot na Hezbollah. Ponad 100 zabitych i 400 rannych

Zamknięte szkoły i przedszkola. MEN podało dane

Miał 3,5 promila. Postanowił wsiąść za kółko

Co z kredytem 0 procent? Odjedzie najprawdopodobniej w siną dal!

Gosek: dymisja Hennig-Kloski już blisko

Dzwon z Igrzysk Olimpijskich trafi do katedry Notre Dame

Uwaga na fałszywe zbiórki dla powodzian! Policjanci ujawnili prawie 120 incydentów

Ranking WTA: Świątek na czele, a Fręch najwyżej w karierze

Najnowsze

Wyszła z domu w sobotę i zaginęła. W Wielkopolsce trwają poszukiwania 17-latki

PiS zapowiada raport, projekt ustawy i rozporządzenie w sprawie zaniechań rządzących ws. powodzi

Strażacy z Łukty zawiozą do Nysy 650 par nowych butów

Chrupiący filet z łososia z puree ziemniaczanym

Krwawy nalot na Hezbollah. Ponad 100 zabitych i 400 rannych

Proponowano jej wyjazd do Hollywood, ale odmówiła. 126 lat temu urodziła się Jadwiga Smosarska

Dezinformacja w sieci: Platforma Obywatelska ostrzega, ale sama zalicza wpadkę

Republika: „Ewa Bugała. Wszystko jasne” godz. 17:30