Przejdź do treści
9:17 Śląskie: Przed bielskim sądem okręgowym staną obcokrajowcy, których miejscowa prokuratura okręgowa oskarżyła o kradzież biżuterii i kamieni szlachetnych wartych ponad 3,5 mln euro (ponad 15 mln zł)
8:31 Z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałby je PiS z poparciem 28,3 proc., KO dostałaby 25,6 proc., a rządząca koalicja traci władzę
7:50 Ważne: O godz. 13:00 Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w sprawie ważności wyborów Prezydenta RP
Wydarzenie Sad Najwyższy 1 lipca podejmie uchwałę ws. ważności wyborów Prezydenta RP. Kluby Gazety Polskiej wzywają 1 lipca (wtorek) o godz. 12:00 przed Sąd Najwyższy, Plac Krasińskich w Warszawie
Zaproszenie Piotrków Trybunalski - we wtorek 1 lipca - godz. 15-18 zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta i rady miasta na parkingu ul. Belzacka 104 (przy szkole)
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Łodzi zaprasza na spotkanie z red. Adrianem Stankowskim, w poniedziałek 30 czerwca o godz. 18:00 na Piotrkowskiej 143
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Co z religią w szkołach? Rząd rozmawiał z Episkopatem

Źródło: x.com/@EpiskopatNews

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu i Konferencji Episkopatu Polski w środę postanowiła utworzyć wspólną podkomisję do spraw religii w szkole - poinformowało w środę biuro prasowe KEP. Spotkanie strony rządowej i kościelnej odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Oprócz nauczania religii w szkołach, tematem spotkania był fundusz kościelny i prace rządu dotyczące bezpieczeństwa.

KEP poinformował, że efektem rozmów jest decyzja o utworzeniu wspólnej podkomisji do spraw religii w szkole. Z komunikatu KEP wynika, że strona kościelna przedstawiła swoje stanowisko w sprawie nauczania religii w szkole, a strona rządowa zapewniła o woli konsultacji i porozumienia w tej kwestii.

KEP poinformował, że strona rządowa przedstawiła swoje propozycje zastąpienia funduszu kościelnego innymi rozwiązaniami. "Strona kościelna zapewniła o woli przedyskutowania tych propozycji przez Konferencję Episkopatu Polski i woli dialogu w tej sprawie" - podkreśliła.

Strona kościelna, którą reprezentował zastępca przewodniczącego KEP abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, zadeklarowała też współpracę z rządem w obszarze bezpieczeństwa państwa i obywateli. Przedstawicielem rządu na spotkaniu był minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Jedna zamiast dwóch

Zgodnie z lipcową nowelizacją rozporządzenia MEN w sprawie organizacji lekcji religii, dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł łatwiej łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Z kolei od przyszłego roku szkolnego w szkołach publicznych nauka religii i etyki ma odbywać się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Takie jest założenie projektu, który trafił do konsultacji. Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, a jeśli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły.

Odłożony projekt

Z kolei prace nad zmianami dotyczącymi Funduszu Kościelnego odbywały się już w latach 2012-2013. Zakończyły się przygotowaniem roboczego projektu i umowy między Konferencją Episkopatu Polski a rządem RP. Projekt został przedstawiony do konsultacji społecznych, ale ostatecznie prace nad nim przerwano. W 2014 r. rząd umówił się z Kościołem katolickim na odłożenie kwestii do 1 stycznia 2016 r., uznając, że temat nie powinien być przedmiotem kampanii wyborczej. Do sprawy powrócono w 2023 r. po wyborach parlamentarnych. We wrześniu wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że międzyresortowy zespół ds. funduszu, któremu przewodniczy, jest już na finiszu prac.

Źródło: PAP

Wiadomości

KMŚ: Wielcy faworyci odpadli z turnieju! Fluminense i Al Hilal z awansem do ćwierćfinału

Nie mamy już kontroli nad granicą. "Codziennie przechodzą do Polski setki migrantów"

"Widzowie załamani: 'Co to było?' TVP zakończyło koncertem prezydencję w UE

PILNE: Prokuratura nie chce oskarżać obrońcy granicy, podinsp. Tomasza Waszczuka

Edyta Górniak w emocjonalnym wyznaniu: "Nienawidzę patrzeć na siebie na ekranie. Jestem gruba"

PILNE: Niebezpieczny wpadek koło Mrągowa. Rannych 7 osób

Katarzyna Bosacka wyszła za mąż! Ślub utrzymano w tajemnicy

Konferencja prasowa Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Błaszczaka o godzinie 13

Przeliczenie wszystkich głosów? Nawet wśród wyborców koalicji jest wielu wątpiących

Reprezentant Polski bez klubu! Możliwe, że wróci do Ekstraklasy

Wyprawka szkolna Dobry Start. Ruszył nabór wniosków, wiele możliwości złożenia deklaracji

Sondaż: Koalicja traci władzę w Polsce. KO ze stratą ponad 7 proc.

Pożar na stacji metra Racławicka. Linia M1 nie kursuje, wprowadzono tymczasową komunikację zastępczą

PlusLiga: Doświadczony środkowy zostaje w Aluronie CMC

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia: rząd godzi w równość małżeństw

Najnowsze

KMŚ: Wielcy faworyci odpadli z turnieju! Fluminense i Al Hilal z awansem do ćwierćfinału

Edyta Górniak w emocjonalnym wyznaniu: "Nienawidzę patrzeć na siebie na ekranie. Jestem gruba"

PILNE: Niebezpieczny wpadek koło Mrągowa. Rannych 7 osób

Katarzyna Bosacka wyszła za mąż! Ślub utrzymano w tajemnicy

Konferencja prasowa Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Błaszczaka o godzinie 13

Nie mamy już kontroli nad granicą. "Codziennie przechodzą do Polski setki migrantów"

"Widzowie załamani: 'Co to było?' TVP zakończyło koncertem prezydencję w UE

PILNE: Prokuratura nie chce oskarżać obrońcy granicy, podinsp. Tomasza Waszczuka