Rafał Kulisiewicz: Uroczystość Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to symboliczne zwycięstwo
Gościem Aleksandra Wierzejskiego w poranku Telewizji Republika był Rafał Kulisiewicz, ze Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, członek fundacji „Służba Niepodległej”. Rozmowy dotyczyły obchodów jutrzejszego święta Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Redaktor Wierzejski zapytał na początku rozmowy o to, jak będą wyglądały obchody jutrzejszego święta. Goszczący w studiu Rafał Kulisiewicz oznajmił, że głównym wydarzeniem będzie jutro apel ku czci wymordowanych na placu Piłsudskiego.
- Jutro o godzinie 18 na placu Piłsudskiego dobędą się główne obchody. Odczytany zostanie apel pamięci ku czci wymordowanych. Ja wolę określenie „żołnierze niezłomni”, bo samo określenie wskazuje, na dążenie do wymazania ich z pamięci. Na szczęście tak nie jest. Teraz możemy się cieszyć tym narodowym świętem. Ono jest od 2011 roku dzięki inicjatywie Lecha Kaczyńskiego – podkreślił członek fundacji „Służba Niepodległej”.
Gość wskazał także na fakt, że obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie skupiają się wyłącznie na jutrzejszym dniu i obchodach na placu Piłsudskiego.
- Chce wspomnieć, że obchody dnia pamięci to nie tylko 1 marca. Społeczny komitet obchodów zorganizował szereg wydarzeń. IPN także organizuje wiele wydarzeń, żeby każdy mógł w taki sposób jak chce upamiętnić tych bohaterów – powiedział Kulisiewicz.
- Przez szereg dni będą organizowane koncerty, spotkania, wystawy, prelekcje, biegi, czyli dużo różnych wydarzeń mających na celu upamiętnienie wielkich bohaterów. Te postaci należy przybliżać młodemu pokoleniu – podkreślił.
Kulisiewicz powiedział, że obchody w postaci różnych wydarzeń, będą trwały aż do 18 marca.
- Wszystkie obchody będą trwały do 18 marca. 1 marca o godzinie 14:00 jest uroczystość pod ministerstwem Sprawiedliwości, byłym urzędem bezpieczeństwa. Pod kamieniem Jana Rodowicza „Anody” będziemy składać kwiaty i modlić się. Będzie też Piotr Gliński wicepremier. To też będą uroczystości o randze państwowej. 2 marca będzie konferencja w sejmie „Żołnierze Wyklęci - Świadectwa”, czyli świadectwa rodzin żołnierzy wyklętych. 4 marca odbędzie się bieg tropem wilczym połączony z pokazami rekonstrukcyjnymi – kontynuował Kulisiewicz.
Redaktor Wierzejski zapytał, jaki jest cel tych wszystkich obchodów. Gość odpowiedział, że jest nim pokazanie, że było wiele osób, które dla naszego kraju potrafiły oddać wartość największą – własne życie.
- My chcemy z naszym skromnym wysiłkiem upamiętnić te pomnikowe postaci. Dzięki temu, że jest to święto, ta uroczystość to symboliczne zwycięstwo - powiedział na zakończenie Rafał Kulisiewicz.