Rada Europy uznaje prześladowania chrześcijan za ludobójstwo i apeluje do ONZ o ustanowienie trybunału ds. zbrodni ISIS
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło dziś historyczną rezolucję w sprawie ścigania i karania zbrodni przeciw ludzkości oraz możliwego ludobójstwa popełnianego przez tzw. Państwo Islamskie (ISIS/Daesh). Wiele spostrzeżeń i postulatów zawartych w rezolucji pokrywa się z wynikami analizy Instytutu Ordo Iuris zawartej w raporcie „Persecution of Christians: Time to React to Genocide", w którym zostały przedstawione m.in. argumenty prawne i faktyczne wskazujące na ludobójczy charakter prześladowań chrześcijan, a także rekomendacja powołania przez Radę Bezpieczeństwa ONZ trybunału ad hoc do zbadania zbrodni tzw. Państwa Islamskiego w Syrii oraz Iraku.
W dniu 12 października Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło historyczną rezolucję w sprawie ścigania i karania zbrodni przeciw ludzkości oraz możliwego ludobójstwa popełnianego przez tzw. Państwo Islamskie (ISIS/Daesh).
Przyjęta rezolucja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (Parliamentary Assembly of Council of Europe – PACE) zawiera apel do społeczności międzynarodowej o „formalne uznanie, że ISIS/Daesh dopuszcza się ludobójstwa, w szczególności wobec jezydów, chrześcijańskich mniejszości oraz muzułmanów niebędących sunnitami".
Rezolucja wzywa również państwa członkowskie Rady Europy do wywiązania się z prawnego zobowiązania do przeciwdziałania zbrodniom międzynarodowym, które wynika z Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Państwa europejskie w szczególności proszone są o zbadanie przez krajowe organy ścigania możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej terrorystów islamskich działających w obrębie ich jurysdykcji, a także o nieblokowanie ewentualnej przyszłej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która przewidywałaby ustanowienie specjalnego, hybrydowego, międzynarodowego lub krajowego trybunału do ścigania przestępców z ISIS.