Projekt tak zwanej ustawy antylichwiarskiej trafił do uzgodnień międzyresortowych - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Przepisy mają uderzyć w tak zwane "chwilówki" i nieuczciwe raty. Pomysł ministerstwo ogłosiło w ubiegłym tygodniu.
Projekt przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla podmiotu, który po udzieleniu pożyczki, żąda od pożyczkobiorcy zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne zapłaty odsetek w kwocie dwukrotnie wyższej niż maksymalna. Ustawa ma też skończyć z odbieraniem mieszkań i domów osobom, które nie spłaciły pożyczki o wielokrotnie niższej wysokości.
Nowe prawo ma wprowadzić ścisłe limity w zakresie ustanawianych zabezpieczeń. Na przykład w przypadku pożyczki w postaci hipoteki na nieruchomości nie będzie mogło przekraczać wysokości pożyczonej kwoty powiększonej maksymalnie o 45 proc. Dotyczy to zarówno pożyczek udzielanych na podstawie umowy cywilno-prawnej, jak i kredytów konsumenckich udzielonych przez instytucje parabankowe.
Nowe przepisy mają też zakończyć dowolność w ustalaniu dodatkowych opłat za zakupy na raty. Maksymalny limit dodatkowych opłat zostanie ustalony na 45 procent kwoty pożyczki w skali roku.