Policja wraz z Urzędem Skarbowym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej prowadzą śledztwo w sprawie nabywania za pośrednictwem internetu nierzetelnych faktur VAT w celu uchylenia się od opodatkowania. W ostatnich dniach do sprawy zatrzymano kolejne 6 osób i zabezpieczono mienie o wartości 1,5 mln złotych.
Śledztwo prowadzone jest od 2017 roku. Ustalono tożsamość blisko 1000 osób, które nabywały przez internet faktury VAT nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, w celu uszczuplenia podatków. Na podstawie wstępnych analiz wynika, że w ten sposób doprowadzono do uszczuplenia Skarbu Państwa na ponad 20 milionów złotych.
Ujawniono mechanizm
Po analizie danych z plików JPK_VAT, ustalono że sprawca, w wyniku kradzieży numeru NIP, oferował fikcyjne faktury, korzystając z danych nieświadomych procederu i legalnie działających podmiotów. W oparciu o uzyskane dane sporządzono listę podmiotów, których dane zostały wykorzystane do wystawiania fikcyjnych faktur.
Dotychczas 92 osoby usłyszały zarzuty w związku z nabyciem nierzetelnych faktur VAT przez internet, które ujmowali w księgach i deklaracjach podatkowych, w następstwie czego uchylali się od opodatkowania lub uzyskiwali nienależne zwroty podatku naliczonego oraz sprzedawcy faktur.
W ostatnich dniach do sprawy zatrzymano kolejne 6 osób (w tym 3 kupujących i 3 sprzedających faktury) i zabezpieczono mienie o wartości 1,5 mln złotych. Jedna z nich, wystawca faktur, została tymczasowo aresztowana.
Śledczy, mając na uwadze skalę rozpoznanego zjawiska, liczbę dotychczas ustalonych osób oraz kolejne planowane w sprawie czynności, w tym sukcesywne zatrzymywanie podejrzanych w celu przedstawienia zarzutów, zwracają się z apelem do podatników, wobec których nie wykonano jeszcze czynności procesowych, o korygowanie deklaracji podatkowych, co do fikcyjnych faktur VAT, oraz zgłaszanie się do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu w celu złożenia wyjaśnień - co umożliwi złagodzenie odpowiedzialności karnej i karnej skarbowej.