Przegląd konserwatorski jasnogórksiej Ikony zakończony

Na Jasnej Górze zakończył się doroczny przegląd konserwatorski Cudownego Obrazu Matki Bożej. - Stan wiekowej już Ikony, która doświadczyła w historii wiele, jest bardzo dobry - przekonują konserwatorzy.
Przegląd wykonywany jest zawsze w Wielkim Tygodniu według sprawdzonych już procedur. Czuwają nad nim przedstawiciele Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie i specjalnie wyznaczeni paulini.
Konserwatorzy zapewniają, że doskonale sprawdza się funkcjonujący od kilku lat nowy system utrzymania i kontroli wilgotności oraz zabezpieczenie Cudownego Obrazu w specjalnej kasecie. Ta dodatkowo bardzo skutecznie chroni przed kurzem. Niedawno przeorganizowano także system wyjmowania i wkładania Ikony, tak, że można to robić bez zdobiących ją sukienek.
- Nie tylko ze względów sakralnych Obraz Matki Bożej Częstochowskiej nie jest zwykłym dziełem sztuki – podkreśla prof. Krzysztof Chmielewski, od 19 lat opiekujący się Ikoną:
„również dlatego, że nosi w sobie i na sobie bardzo wiele śladów historii i trzeba z wielką ostrożnością podchodzić do wszelkiego rodzaju zabiegów”.
Przy okazji konserwacji sporządzany jest specjalny raport. Przed laty wykonane zostały rentgenogramy i badania podczerwienią, ale paulini myślą już o tym, jak wykorzystać najnowsze osiągnięcia techniki, by na nowo, metodą nieinwazyjną zbadać ten największy „narodowy skarb”.
Polecamy Rekonstrukcja rządu
Wiadomości
"Nie kaprys, tylko miłość". Olga Kalicka odpowiada Wolińskiemu po jego komentarzu o karmieniu piersią
Książka „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” wśród czterech najpopularniejszych książek historycznych 2025 roku
Artykuł sponsorowany
Najnowsze

Książka „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” wśród czterech najpopularniejszych książek historycznych 2025 roku
Artykuł sponsorowany

Robert Bąkiewicz zaprasza na XIV Marsz Powstania Warszawskiego

PILNE: Sejm zdecydował o postawieniu szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu
