Prywatny list SS-mana przekazany do Archiwum Auschwitz. To pierwszy tego typu dokument w zbiorach
Do Archiwum Auschwitz trafił oryginalny list jednego z esesmanów z załogi obozu koncentracyjnego, Stefana Dilmetza. - Jest to pierwszy tego rodzaju dokument w naszych zbiorach archiwalnych – powiedział dr Wojciech Płosa, kierownik Archiwum Muzeum Auschwitz.
- List, który otrzymaliśmy od darczyńcy pragnącego zachować anonimowość, datowany jest na 1 kwietnia 1944 r. Wysłał go Stefan Dilmetz, jeden z szeregowych esesmanów z załogi KL Auschwitz. Adresatem listu jest jego znajomy, również esesman, Ludwig Fitterling. Do listu załączona została widoków przedstawiająca niemieckie czołgi, a na odwrocie autor zamieścił życzenia wesołych Świąt Wielkanocnych – powiedział dr Wojciech Płosa.
- Jest to pierwszy tego rodzaju dokument w naszych zbiorach archiwalnych. Dotychczas nie mieliśmy żadnego przykładu prywatnej korespondencji wysłanej przez jakiegokolwiek członka załogi SS z KL Auschwitz do rodziny czy znajomych – dodał kierownik Archiwum Muzeum Auschwitz.
Jak podkreśla dr Płosa, to pierwszy efekt ogłoszonego przez Muzeum w styczniu apelu do niemieckiej i austriackiej opinii publicznej o przekazywanie zdjęć i dokumentów związanych z załogą SS obozu koncentracyjnego Auschwitz. List Dilmetza dotyczy spraw codziennych. „Wczoraj otrzymałem z wielką radością i wdzięcznością Twój list z urlopu. Ja także nie chcę zwlekać, aby napisać do Ciebie kilka linijek. Teraz znów jesteś na urlopie. Życzę Ci wiele zabawy, bowiem taki urlop jest przecież naprawdę przyjemny, nawet tylko krótki. Mimo to jest to mała zmiana, która pozwala na jakiś czas zapomnieć o życiu w wojsku” - pisał Dilmetz do swojego kolegi.
Prywatny list esesmana z załogi niem. obozu #Auschwitz przekazany do Archiwum Muzeum. To pierwszy taki dokument. https://t.co/nNqShdCbek pic.twitter.com/Fy5P8h4I6g
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) 6 marca 2017
Letter and postcard written by SS-Schütze Stefan Dilmetz from #Auschwitz in April 1944 was donated to the Memorial https://t.co/0D608alkCv pic.twitter.com/0uTNYCFnyq
— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) 6 marca 2017