Przejdź do treści

Protest sędziów przeciw reformie sądownictwa

Źródło: GPC

Sędziowie i prawnicy biorący udział w życiu politycznym po stronie totalnej opozycji zorganizowali wczoraj w kilkunastu miastach Polski manifestacje przeciwko wzorowanej na prawie UE nowelizacji prawa dyscyplinującego sędziów. – Mam wątpliwości, czy w protestach powinni brać udział sędziowie. To jest działalność polityczna – mówi „Codziennej” poseł Marek Ast (PiS).

 


Grupa sędziów sympatyzujących z totalną opozycją podważa prawomocność wyboru sędziów przez KRS i prezydenta Andrzeja Dudę. Grozi to anarchizacją sądownictwa, dlatego posłowie PiS, aby temu zapobiec, przygotowali projekt ustawy o zmianie ustawy o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym oraz zmianie niektórych innych ustaw. Projekt wprowadza rozwiązania wzorowane na państwach UE i przewiduje kary dla sędziów, wśród których jest m.in. przeniesienie na inne stanowisko służbowe, złożenie z urzędu oraz kary finansowe. Kary te będzie orzekała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i rzecznicy dyscyplinarni. – Projekt ma na celu uspokojenie sytuacji w środowisku sędziowskim, aby nie dochodziło do kwestionowania legalności powoływania organów konstytucyjnych państwa – mówi „Codziennej” Tomasz Rzymkowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości.

Według polityków totalnej opozycji i sympatyzujących z nimi prawników projekt ustawy jest niezgodny z konstytucją i zagraża praworządności w Polsce. Dlatego wczoraj o godz. 18 mieszkańcy kilkunastu miast w Polsce wyszli na ulice, aby protestować przeciw proponowanym przepisom. Protesty odbyły się się pod hasłem „Dziś sędziowie – jutro Ty”. Jedna z manifestacji miała miejsce przed budynkiem Sejmu. Demonstracje odbyły się m.in. w Warszawie, Lublinie, Białymstoku, Trójmieście czy Częstochowie. Do udziału w protestach zachęcały m.in. stowarzyszenia sędziów Iustitia i Themis, stowarzyszenie adwokatów Defensor Iuris, Inicjatywa Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Na temat projektu opinię wydał SN, który uznał, że przypomina on epokę stanu wojennego. „Filozofia opiniowanego przedłożenia wpisuje się bowiem w logikę, jaką kierowano się przy wprowadzaniu stanu wojennego” – zaznaczono w opinii. Według I prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf jest to kontynuacja „bezprawia lat 80. minionego stulecia”. Zdaniem szefa sejmowej komisji sprawiedliwości Marka Asta ta opinia jest skandaliczna. – Projekt nie zawiera rozwiązań, które nie obowiązywałyby w innych państwach europejskich, takich jak Francja czy Niemcy. Czy to oznacza, że w krajach tych obowiązują przepisy stanu wojennego? – pyta poseł w rozmowie z „Codzienną”. Dodaje, że np. w Niemczech przepisy są surowsze, bo obowiązuje tam odpowiedzialność karna za przewinienia, za które polski projekt sędziów tylko dyscyplinuje. Porównanie użyte przez Małgorzatę Gersdorf i oburzenie projektem „nadzwyczajnej kasty” dziwią, ponieważ – jak przypomina poseł – wymiar sprawiedliwości został przeniesiony z epoki PRL do III RP bez żadnych reform. – Oni chcieliby, aby pozostało tak, jak było. Sędziowie są funkcjonariuszami publicznymi i podlegają suwerenowi, a suweren oczekuje reformy wymiaru sprawiedliwości – podkreśla Ast. Do opinii Gersdorf odniósł się wczoraj wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, który uznał ją za nieprzemyślaną i polityczną. Dodał, że w Polsce mamy wolne wybory i I prezes SN powinna o tym wiedzieć.

 

Czytaj więcej w najnowszej "Codziennej".

Serdecznie polecamy czwartkowe wydanie „Codziennej”.
Więcej na naszej stronie https://t.co/1HYRtWiDJA #GPC pic.twitter.com/uBgCjGGPIW

— GP Codziennie (@GPCodziennie) December 18, 2019

Czytaj także:

Niemcy stawiają na granicy z Polską elektryczny płot. 120 kilometrów ogrodzenia ma powstrzymać...

Dariusz Piontkowski: obecnie istnieją narzędzia, aby powstrzymać wprowadzanie do szkół organizacji i zajęć promujących ideologię gender

Paweł Tunia / Gazeta Polska Codziennie

Wiadomości

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wszystkie rosyjskie statki i okręty opuściły wschodnią część Morza Śródziemnego

Dezercja nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Wieczór autorski dziennikarza Republiki i autora bestsellera "Historia cenzury"

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 01.02.2025

Donald Trump do terrorystów: "znajdziemy was i zabijemy"

Pakt migracyjny przyklepany. Trzaskowski milczy. Tusk ukrywa informacje. Zapłacą Polacy

Nie żyje Wojciech Trzciński. Słynny kompozytor miał 75 lat

Najnowsze

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej