Zgodnie z podawanymi wczoraj informacjami, Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie postawi nikomu zarzutów w postępowaniu rozpoczętym 14 grudnia, a samo śledztwo zostanie umorzone.
Jak podał serwis wpolityce.pl, postępowanie podlega umorzeniu na podstawie art. 104 ust. 1 pkt 2 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, wobec niedopuszczalności wyrokowania.
Prokuratura Generalna wytłumaczyła w uzasadnieniu, że trybunał przekroczyłby swoje uprawnienia gdyby orzekał ws. uchwał Sejmu – "zakwestionowane (przez grupę posłów wnioskującą do TK- red.) uchwały nie są aktami normatywnymi, lecz aktami stosowania prawa. Kompetencje kontrolne Trybunału Konstytucyjnego obejmują wyłącznie ocenę aktów normatywnych i nie rozciągają się na akty stosowania prawa, choćby wydawano je powołując się wprost na kwestionowane przepisy".
14 grudnia rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak poinformował, że zostało wszczęte śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień w związku z zaniechaniem publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Prokuratura odmówiła z kolei wszczęcia śledztwa ws. ewentualnego przekroczenia uprawnień przez Prezydenta w sprawie ułaskawienia i sędziów TK. CZYTAJ WIĘCEJ...