Przejdź do treści

Prokuratura sprawdza czy wszcząć śledztwo ws. szefa Służby Więziennej

Źródło: sxc.hu

Prokuratura z urzędu sprawdza czy wszcząć śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez szefa Służby Więziennej gen. Jacka Włodarskiego, który podał się do dymisji. Decyzję o rezygnacji motywował on względami osobistymi – mówi minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.

 O złożeniu przez szefa SW rezygnacji resort sprawiedliwości poinformował we wtorek. Ministerstwo nie chciało wtedy ujawniać jej szczegółów.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do resortu, rezygnacja miała związek ze sprawą zatrudniania więźniów do pracy przy budowie autostrady A2, opisaną w tygodniku "Newsweek". Mieli oni pracować za darmo, na rzecz wykonawcy jednego z odcinków drogi. Dziesiątki więźniów miał "załatwić firmie" - jak podaje tygodnik - właśnie dotychczasowy szef Służby Więziennej.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak powiedział, że z urzędu wszczęto postępowanie sprawdzające pod kątem ewentualnego przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego (grozi za to do 3 lat więzienia). Dodał, że w ramach tego postępowania prokurator wystąpi o dokumenty sprawy do SW i MS i po ich uzyskaniu podejmie decyzję czy wszcząć śledztwo.

Według "Newsweeka" sprawa "została zamieciona pod dywan", a funkcjonariusz, który próbował ją wyjaśniać, został zwolniony. "Newsweek" poinformował także, że generał w rozmowie z tygodnikiem nie miał sobie "poza głupotą" nic do zarzucenia; miał też - jak dodaje gazeta - przyznać, że prywatną firmę goniły terminy, a szef jej rady nadzorczej to jego znajomy. Tygodnik podaje, że Włodarski spotkał się z szefem rady nadzorczej firmy jesienią 2013 r., a potem zadzwonił do szefa Służby Więziennej z Łodzi. Po tej rozmowie więźniowie mieli być wożeni do pracy przy autostradzie. Do zdarzeń tych miało dojść w październiku 2013 r.

– To jest chyba trochę bardziej skomplikowana sytuacja. (...) Dziennikarz stosował metody prowokacji przygotowując ten materiał i budując daleko posunięte tezy – zaznaczył Grabarczyk w środę w radiowej Jedynce, odnosząc się do publikacji tygodnika.

– Przepisy przewidują, że więźniowie mogą pracować, także nieodpłatnie. Oczywiście muszą być wypełnione warunki przewidziane prawem. W tym przypadku SW prowadziła postępowanie wyjaśniające, a wszystko działo się w 2013 r. Mnie nie było wówczas w resorcie – powiedział minister i dodał, że uchybienia, które wykazano w postępowaniu, "pojawiły się na poziomie jednostek penitencjarnych, w których byli osadzeni więźniowie".

Rzecznik SW ppłk Jarosław Góra wyraził "zdecydowany sprzeciw" wobec "braku obiektywizmu dziennikarskiego". Zaznaczył, że informacje o próbach tuszowania sprawy są nieprawdziwe. Według niego szef SW działał zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami i po tym, jak zwróciła się do niego osoba zainteresowana pracą skazanych, skierował sprawę - zgodnie z właściwością - do dyrektora okręgowego SW w Łodzi. Zaznaczył, że szef SW po otrzymaniu informacji o możliwych nieprawidłowościach wydał polecenie przeprowadzenia w tej sprawie kontroli.

Teraz wniosek o odwołanie szefa SW trafi do premier Ewy Kopacz. Na razie minister nie wystąpił o powołanie na to stanowisko innej osoby.

Rzecznik prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że funkcjonariusze Biura prowadzą w związku z tą sprawą czynności analityczne i weryfikują zbierane informacje, nie prowadzą działań kontrolnych czy procesowych.

pap

Wiadomości

„Dożywocie dla Tuska to nie żart”

Musk już oszczędza. Nancy Mace ma na Capitolu to, co chciała

Froelich: Kto wzywa do demonstracji przeciw prawicy, nic nie zrozumiał

Żadnych mężczyzn w kobiecych sportach! Trump podpisał

Zwrot w sprawie Kanału Panamskiego. Amerykanie tyle zapłacą

Wraca sprawa spornego regionu. Chcą samostanowienia

Google wycofuje się z obietnicy nieużywania AI w tych celach

Osunięcie ziemi w Portugalii. Efekt wulkanu

Niemiecki turysta zginął w Indiach. Zaatakował go słoń

SPRAWDŹ TO!

AI zrewolucjonizuje fizykę. Zbadają "cząstkę Boga"!

Rosyjski konwój na celowniku NATO. Daleko nie odpłyną

To koniec. Milei podjął decyzję. Czy to oznacza rozpad WHO?

Nowa prokurator generalna chce przywrócić karę śmierci

Niespodzianka na Bliskim Wschodzie. Trump ma inny pomysł

#PiachemWTryby | Gdzie Tusk znajdzie azyl?

Najnowsze

„Dożywocie dla Tuska to nie żart”

Zwrot w sprawie Kanału Panamskiego. Amerykanie tyle zapłacą

Wraca sprawa spornego regionu. Chcą samostanowienia

Google wycofuje się z obietnicy nieużywania AI w tych celach

Osunięcie ziemi w Portugalii. Efekt wulkanu

Musk już oszczędza. Nancy Mace ma na Capitolu to, co chciała

Froelich: Kto wzywa do demonstracji przeciw prawicy, nic nie zrozumiał

Żadnych mężczyzn w kobiecych sportach! Trump podpisał