Chcemy przywrócić zaufanie do polskiego wymiaru sprawiedliwości i zapewnić równość wobec prawa – mówiła na konferencji prasowej poświęconej połączeniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego premier Beata Szydło. – Odchodzimy od nieudanego modelu wprowadzonego przez koalicję PO-PSL – wskazał szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
W myśl ustawy prawo o prokuraturze nastąpi ponowne połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Nowe przepisy wejdą w życie już jutro w związku z tym minister Zbigniew Ziobro obejmie funkcję Prokuratora Generalnego. Spotykając się z Polakami jednym z najczęściej poruszanych tematów jest wymiar sprawiedliwości.
– Obywatele mają poczucie, że nie realizuje on zadań tak, żeby mieli poczucie, że stoi po stronie niewinnych, ale że wręcz przeciwnie - często stoi po stronie przestępców – mówiła na konferencji prasowej premier Beata Szydło. – Decyzje są często niesłuszne i niesprawiedliwe. Wprowadzamy te zmiany, aby przywrócić poczucie, że wymiar sprawiedliwości daje poczucie bezpieczeństwa, sprawiedliwości i pełne zaufanie do działania sądów i prokuratury. To niezwykle istotne dla sprawnego funkcjonowania państwa. Te zmiany, do których zobowiązaliśmy się przed obywatelami stają się faktem. Prokurator Generalny wraca pod jurysdykcję Ministerstwa Sprawiedliwości – kontynuowała szefowa rządu. Jak dodała, celem tych zmian jest przywrócenie równości wobec prawa, aby status społeczny i materialny nie chronił przestępców.
Po premier Szydło, głos zabrał minister Zbigniew Ziobro, który podziękował rządowi za dotrzymanie danego słowa. – Dziękuję, że rząd dotrzymał zobowiązania jakim było przygotowanie ustawy dot. funkcjonowania prokuratury, odchodzącej od nieudanego eksperymenty, który wybił zęby prokuraturze – podkreślił.
Szef resortu sprawiedliwości wyraził przekonanie, że w nowym kształcie prokuratura będzie sprawnie i skutecznie realizowała swoje konstytucyjne zobowiązania. W jego ocenie połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego zapewnia przejrzystość działania i odpowiedzialności.
– Najgorsze są naciski niejawne, te które odbywają się za zamkniętymi drzwiami, kiedy opada kurtyna i nikt nie wie, co się dzieje. Dobrze, kiedy mamy do czynienia z sytuacją transparentną. Ta ustawa ją zapewnia – przekonywał minister.
– Odchodzimy od nieudanego modelu wprowadzonego przez koalicję PO-PSL – skwitował.